10. kadencja, 28. posiedzenie, 2. dzień (06-02-2025)
9. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Kos:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Grypa w sezonie jesienno-zimowym, a także do wczesnej wiosny to bardzo poważny problem. To ostra choroba wirusowa, która dotyczy wielu milionów ludzi na całym świecie. Wiadomo, że jest chorobą sezonową. Wiemy też, jak się przed nią chronić, jak rozpoznawać jej objawy, jak zareagować na same objawy, a także jak przeciwdziałać jej wystąpieniu w formie szczepień, tak samo jak możemy umiejętnie ograniczać transmisję tego wirusa. Od końca listopada każdego roku obserwujemy zwiększone poziomy zachorowań na grypę i te dynamiki w danym sezonie, jeden do drugiego, są bardzo porównywalne. Na przełomie roku kalendarzowego, grudnia i stycznia, zawsze obserwowany jest spadek i w tym roku także był spadek ilości zakażeń. Natomiast faktem jest, że w styczniu obserwujemy dynamiczny wzrost ilości zachorowań. W ostatnich 2 tygodniach, między 20 a 26 stycznia, a później między 27 stycznia a 2 lutego, tygodniowa liczba zachorowań przekroczyła 200 tys.
Było zapytanie dotyczące dostępności produktów leczniczych. Jest ona na bieżąco monitorowana przez Ministerstwo Zdrowia, jak również przez głównego inspektora farmaceutycznego. Do leczenia stosowany jest wymieniany już wcześniej lek przeciwwirusowy z substancją czynną oseltamivirum. Jest to lek najczęściej stosowany w leczeniu chorób wirusowych. Ale również stosujemy leki przeciwgorączkowe czy przeciwzapalne, np. ibuprofen czy paracetamol. Na liście leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych jest szeroka gama leków. Są to leki, które są dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty. Dostępne są one zarówno na rynku hurtowym, jak i w sprzedaży detalicznej w całym kraju. W hurtowniach farmaceutycznych oraz w aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych mamy dostępne następujące leki przeciwwirusowe, które zawierają substancję czynną oseltamivirum: ebilfumin, tamiflu, tamivil i segosana.
W tym miejscu chcę powiedzieć, że w obecnym sezonie infekcyjnym obserwowany jest znaczący wzrost zapotrzebowania na te leki w porównaniu z poprzednimi latami, z poprzednimi sezonami grypowymi i dlatego lokalnie mogą występować pewne ograniczone problemy z dostępnością tych leków. W odpowiedzi na ten problem staramy się na bieżąco reagować i wydajemy zgodę na importy interwencyjne leków. Wnioskują o to hurtownie farmaceutyczne i dostają zgodę - już dwa razy to się wydarzyło w tym sezonie. Dostają zgodę na to, by był sprowadzony do Polski produkt leczniczy z tą substancją czynną w obcojęzycznym opakowaniu. I nadal istnieje możliwość, by hurtownie farmaceutyczne takie wnioski składały. Dodatkowo zwróciliśmy się do podmiotów odpowiedzialnych z prośbą o zwiększenie dostaw tych produktów leczniczych, tych leków na polski rynek. W odpowiedzi wszystkie te podmioty zadeklarowały, że będą większe dostawy miesięczne leków z substancją czynną oseltamivirum i w lutym, i w marcu 2025 r.
Jak mówiłem, bardzo istotna jest kwestia szczepień. Pan poseł pytał o ilość szczepień, które do tej pory się odbyły, jeżeli chodzi o szczepienia na grypę. W sezonie 2024/2025, w drugiej połowie ubiegłego roku, jak również przez styczeń do początkowych dni lutego zostało zaszczepionych 1 691 827 osób - ponad 1 mln dawek zostało przyjętych przez osoby powyżej 60. roku życia.
W jaki sposób możemy ograniczać zachorowalność na grypę? Tutaj dużą rolę mają także podmioty lecznicze i szpitale. W sytuacji gdy przyjmują pacjentów z grypą, jak również z powikłaniami, mogą nałożyć pewne obostrzenia, jeżeli chodzi o odwiedziny, żeby transmisja wirusa się nie potęgowała, i to też się dzieje. Oczywiście jest to zawsze indywidualna decyzja dyrektora szpitala.
Jeżeli chodzi o ogólne zalecenia związane ze zdrowiem publicznym, wiadomo, że to przestrzeganie odpowiedniej higieny, zakrywanie ust i nosa przy kaszlu i kichaniu. Stosowanie maseczek - tego nikt nie zaleca, ale to na pewno jest bardzo dobrym sposobem unikania transmisji wirusów. Staramy się także w sezonie grypowym nie przebywać w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo duże zagęszczenie, jak również unikać osób, które mają objawy choroby wirusowej, które mają podejrzenie, że mają w tej chwili grypę. W każdym zakładzie pracy, tak samo jak i w szpitalu (Dzwonek), odpowiedni kierownik może podjąć decyzję o wydaniu tego rodzaju zaleceń. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia