10. kadencja, 28. posiedzenie, 2. dzień (06-02-2025)
9. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Kos:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Chcę bardzo podziękować także za to pytanie. Mówimy właśnie o szczepieniach i jest to cała istota profilaktyki chorób zakaźnych, szczególnie grypy. Jest to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania chorobom infekcyjnym, powikłaniom też chorób infekcyjnych, takim właśnie przypadkom, jakie powodują wirusy grypy. Szczepienia takie są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka i ich opiekunów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej: kobietom w ciąży, na każdym etapie trwania ciąży, dzieciom poniżej 5. roku życia, osobom powyżej 65. roku życia, osobom z przewlekłymi schorzeniami, nosicielom wirusa HIV, astmatykom, osobom chorym na choroby układu krążenia, serca i płuc, jak również cukrzykom i osobom o zwiększonym ryzyku zakażenia na grypę, chodzi tu np. o pracowników ochrony zdrowia.
W kwestii dostępności szczepionek przeciw grypie chcę wskazać, że nie jest to szczepienie obowiązkowe, jest to szczepienie zalecane. Prognozowana wielkość dostaw szczepionek w danym sezonie jest określana na podstawie wyszczepialności z lat poprzednich. Pani poseł pytała o ten poziom wyszczepialności. Tak, 75% to byłby świetny poziom, u nas ten poziom wynosi 5%, a nie 75%. Te wspomniane już wcześniej niespełna 1,7 mln szczepień daje właśnie nieco poniżej 5%. I tak w sezonie 2024/2025 ta liczba wzrosła, gdyż w poprzednim sezonie wyszczepionych było nieco ponad 1,4 mln osób. Teraz na pewno będzie ich ponad 1,7 mln.
Obecnie na rynku mamy dostępne następujące szczepionki przeciwko grypie: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra i Efluelda Tetra. One są na liście aptecznej, a refundacją objęte są takie szczepionki jak Vaxigrip i Influvac. Vaxigrip stosujemy celem czynnego uodpornienia dorosłych, w tym kobiet w ciąży, oraz dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia. Influvac jest stosowany jako profilaktyka grypy, zwłaszcza u osób o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych. Te szczepionki mamy na stanach i w hurtowniach farmaceutycznych, jak również w aptekach ogólnodostępnych. (Dzwonek) Są refundowane w 50% i 100%, z czego 100% oczywiście dotyczy listy S, czyli seniorów, osób powyżej 65. roku życia. Podobnie jest w przypadku dzieci. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia