10. kadencja, 28. posiedzenie, 2. dzień (06-02-2025)

13. punkt porządku dziennego:

Informacja bieżąca.

Poseł Anna Gembicka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W czasie kampanii wyborczej słyszeliśmy od Donalda Tuska, że kiedy on dojdzie do władzy, to pieniądze znajdą się praktycznie automatycznie. Niestety, jak to z jego zapowiedziami bywa, stało się dokładnie odwrotnie. Praktycznie automatycznie zaczęło brakować pieniędzy. Słyszeliśmy też zapowiedzi, że premiera Tuska nikt w Unii Europejskiej nie ogra, a okazało się, że nie potrafił wywalczyć wyłączenia wydatków na obronność z procedury nadmiernego deficytu, mimo tego, że jeszcze w listopadzie i grudniu 2023 r. premier Morawiecki uzyskał taką deklarację ze strony Komisji Europejskiej.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Gdzież tam!)

    Trzeba się zastanowić, czy nie są to działania realizowane z premedytacją, aby mieć wymówkę dla rezygnacji ze strategicznych inwestycji, które nie są na rękę Niemcom: z CPK, z użeglownienia Odry czy z elektrowni atomowych.

    Dlatego mam kilka pytań. W jaki sposób rząd zamierza zapewnić większe wpływy do budżetu państwa? Czy odwrócicie jednak państwo swoje działania,które teraz prowadzicie, swoje polecenia w Krajowej Administracji Skarbowej, które doprowadzają do rozszczelnienia systemu podatkowego?

    Kolejna sprawa. Już teraz widzimy kolejne akty prawne podwyższające podatki: podatek od nieruchomości, akcyzę, opłatę paliwową. Czy planowane są dalsze podwyżki podatków i jakie? Jaki będzie harmonogram ich przyjmowania? W jednym z dokumentów unijnych znalazł się też postulat, taka wytyczna dla Polski odnośnie do zrównania systemu ubezpieczeń społecznych rolników z pozostałymi grupami zawodowymi. (Dzwonek) Czy w związku z tym planujecie państwo likwidację KRUS-u i zwiększenie składek dla rolników? (Oklaski)


Przebieg posiedzenia