10. kadencja, 28. posiedzenie, 2. dzień (06-02-2025)

14. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy - Kodeks karny (druk nr 908).

Poseł Andrzej Śliwka:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dziś procedujemy nad bardzo ważnym projektem, który ma kluczowe znaczenie dla prawdy historycznej i pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, ofiarach brutalnych morderstw dokonanych z zimną krwią przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. Ofiarami byli w znacznej mierze, w zdecydowanej większości Polacy, ale, jak słusznie zauważył jeden z wnioskodawców pan poseł Zbigniew Bogucki, nie tylko oni - ofiarami byli również Ormianie, Żydzi, Czesi, a także Ukraińcy, ci Ukraińcy, którzy chcieli ratować Polaków, którzy informowali o tym, że nadciąga to zło.

    Ta ustawa to nie tylko sprawiedliwość dla ofiar - to także troska, troska o to, żeby budować zdrowe relacje z naszym partnerem, naszym sąsiadem (Dzwonek) w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to doskonała okazja do tego, ażeby nasi sąsiedzi zrozumieli, że trzeba upamiętnić pomordowane ofiary, że ta sprawa nie powinna być przedmiotem dyskusji, ale powinna prowadzić do działania.

    Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Poseł Andrzej Śliwka:

    Jeżeli mamy budować zdrowe relacje polsko-ukraińskie, to ta sytuacja powinna zostać wyjaśniona. Tu nie ma miejsca, pani marszałek, na uniki, na relatywizowanie czegokolwiek. Tu potrzeba decyzji. Jeżeli tych decyzji nie ma...

    Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Panie pośle...

    Poseł Andrzej Śliwka:

    Bardzo proszę, żeby ta część sali, która wielokrotnie mówiła o potrzebie pojednania, razem z Prawem i Sprawiedliwością, Konfederacją i Polskim Stronnictwem Ludowym zagłosowała za tym dobrym projektem, projektem dobrym dla pamięci historycznej. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia