10. kadencja, 28. posiedzenie, 2. dzień (06-02-2025)

14. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy - Kodeks karny (druk nr 908).

Poseł Łukasz Ściebiorowski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Instytut Pamięci Narodowej deklaruje walkę z nacjonalizmem, w tym z relatywizowaniem zbrodni i szerzeniem kłamstw historycznych. Jednym z obszarów jego działalności jest sprzeciw wobec fałszowania prawdy o rzezi wołyńskiej oraz gloryfikacji UPA czy też zbrodni nazistowskich popełnianych na ziemiach polskich w trakcie II wojny światowej. IPN, owszem, opowiada się za nakładaniem kar na osoby, które szerzą kłamstwa dotyczące tej kwestii, co samo w sobie może być uzasadnione w kontekście ochrony pamięci ofiar.

    Wielu zwraca jednak uwagę, że instytucja ta nie może być selektywna w swoim podejściu. Z jednej strony piętnuje fałszowanie historii dotyczącej Wołynia, a z drugiej nie zawsze wykazuje podobną stanowczość wobec zakłamywania innych trudnych rozdziałów polskiej historii. Jeśli rzeczywiście mamy dbać o prawdę historyczną, to powinniśmy to robić konsekwentnie, niezależnie od politycznych okoliczności. Chciałbym również przestrzec przed tym, aby walka z nacjonalizmem i zakłamaniem historycznym prowadzona przez niektóre środowiska (Dzwonek) nie odbywała się poprzez wchodzenie samemu w buty nacjonalizmu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia