10. kadencja, 28. posiedzenie, 2. dzień (06-02-2025)
15. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 773).
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman:
Pani Marszałek! Szanowni Państwo! W zasadzie już nie muszę nic mówić, bo pan powiedział, co powiem.
(Głos z sali: Ha, ha, ha!)
(Poseł Marek Jakubiak: No to prawda.)
W zasadzie zadał pan tylko jedno pytanie dotyczące tego, czy potrafię liczyć do 100. Potrafię. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
(Poseł Przemysław Wipler: W protokół wpisać: entuzjazm na sali.)
Ale nie chcę państwa zanudzać: 1, 2, 3, bo szkoda naszego czasu, za który płacą podatnicy. Mogę powiedzieć tak, odnosząc się do kilku rzeczy, a na końcu do głównej na temat posłów leniów. Dzisiaj mieliśmy posiedzenie Komisji Finansów Publicznych dotyczące tak naprawdę ograniczenia w istotny sposób dostępności jednorazówek. Wiedzą państwo, o czym mówię. To jest bardzo ważny temat. Po jakimś czasie część posłów opuściła salę i nagle zrobiło się bardzo pusto.
Składka zdrowotna. W tym tygodniu było posiedzenie podkomisji, na którym był dyskutowany projekt, i muszę powiedzieć, że kilka głosów ze strony posłów PiS było bardzo ciekawych. Dyskusja była merytoryczna. Powrotu do sytuacji, którą zafundował Polski Ład, nie ma i być nie może. Bo oczywiście można się chwalić kwotą wolną 30 tys. zł, ale trzeba pamiętać, trzeba uczciwie to powiedzieć, że w to miejsce weszła składka zdrowotna 9%.
(Poseł Przemysław Wipler: Dokładnie.)
Więc mają państwo prawo chwalić się różnymi rzeczami, ale trzeba uczciwie mówić: zrobiliśmy kwotę wolną, ale od pierwszej złotówki bierzemy 9%, a kiedyś nie braliśmy, kiedyś kwota wolna była od wszystkiego.
Jak państwo wiedzą, rząd z tej obietnicy się nie wycofuje, natomiast sytuacja finansów publicznych jest, jaka jest, i to też nie jest tajemnicą. Koszt wprowadzenia tej reformy to 55-56 mld zł. W tej sytuacji, kiedy ponad 5% PKB przeznaczamy na wojnę, która cały czas trwa, i na inne wydatki, nie jesteśmy w stanie tej obietnicy w tym momencie spełnić. Natomiast było pytanie, jak się ta kwota ma do tego, co jest w innych krajach. Warto chyba porównywać kwotę wolną w innych krajach ze średnią płacą, z medianą, żeby te wartości były porównywalne. Trzeba pamiętać o tym, że w polskim podatku od dochodów osobistych mamy bardzo rozbudowany system ulg, więc w ten sposób by chyba trzeba porównywać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia