10. kadencja, 28. posiedzenie, 2. dzień (06-02-2025)
Oświadczenia.
Poseł Andrzej Gawron:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Nie trzeba dużo tłumaczyć, jak istotną inwestycją jest budowa drogi ekspresowej S11. Ma stanowić szybkie i bezpieczne połączenie Górnego Śląska z Poznaniem i Pomorzem Zachodnim. Cała trasa to 600 km. Jest ona bardzo istotna z punktu widzenia transportu osobowego oraz towarowego.
Niestety wczoraj, 5 lutego, dowiedzieliśmy się, że w województwie śląskim na terenie powiatu lublinieckiego zrezygnowano z dotychczasowej preferowanej, optymalnej trasy jej przebiegu. Kilka lat trwały szczegółowe analizy społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. Wybrano optymalny wariant, wariant C. Wtedy to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach zawnioskowała o pozytywną decyzję środowiskową. Niestety teraz, po przejęciu władzy przez nową koalicję, GDKiA, powołując się na komunikat regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, wybrała inny, alternatywny wariant przebiegu drogi, oznaczony jako wariant D, który przybliża się do Lublińca i częściowo pobiegnie korytarzem DK11 obecnej obwodnicy. Zablokuje to rozwój dużego miasta powiatowego, odcinając m.in. jego dzielnicę Wymyślacz, spowoduje dodatkowe uciążliwości, spaliny, smog, hałas, dla mieszkańców Lublińca, Lubecka, Kanusa, Lipia Śląskiego i, co najważniejsze, ten wariant pozbawi nas drogi wewnętrznej, jaką mogłaby być obecna obwodnica. Ruch samochodów w dużej mierze przeniesie się do miasta. (Dzwonek)
Oczywiście tak oczekiwana budowa drogi S11 w naszym powiecie zostanie prawdopodobnie odłożona na kilka następnych lat. Jedynym argumentem wybrania nowej, bardziej uciążliwej dla ludzi, alternatywnej trasy przebiegu S11 jest nadzwyczajna troska RDOŚ o siedliska ptaków, płazów i nietoperzy. Gdzie w tym szaleństwie ekologicznym jest człowiek? W uzasadnieniu decyzji nie ma ani jednego słowa o zagrożeniach dla ludzi. Wszyscy kochamy przyrodę i zwierzęta. Chrońmy lasy, przyrodę, płazy, nawet nietoperze, ale nie kosztem człowieka. Dość tego szaleństwa. Dziękuję. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
Przebieg posiedzenia