10. kadencja, 28. posiedzenie, 2. dzień (06-02-2025)

Oświadczenia.

Poseł Fryderyk Sylwester Kapinos:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 2 lutego br. w Radomyślu Wielkim odbyły się obchody 444-lecia lokacji tego miasta, która to historycznie miała miejsce ostatniego dnia stycznia 1581 r., a przyznał ją Mikołajowi Firlejowi z Dąbrowicy król Stefan Batory.

    Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego, po której nastąpiło poświęcenie sztandaru Grupy Rekonstrukcji Historycznej ˝Piast˝ im. Mikołaja Firleja. Następnie mieszkańcy miasta, władze samorządowe, przedstawiciele powiatu oraz zaproszeni goście udali się pod budynek urzędu miejskiego, gdzie została odsłonięta pamiątkowa tablica. Trzecia część obchodów 444. rocznicy przeniosła się do sali widowiskowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Radomyślu Wielkim, gdzie uczniowie szkoły muzycznej i Samorządowego Ogniska Muzycznego wraz z nauczycielami uświetnili swoimi wykonaniami montaż słowno-muzyczny, który miał na celu przybliżyć początki i historię miasta oraz jego wybitnych mieszkańców.

    Do ludzi, którymi to miasto może się poszczycić, należeli: aktor Tadeusz Łomnicki oraz jego brat reżyser Jan Łomnicki, reżyser Leszek Wosiewicz, biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Ignacy Ludwik Jeż, prywatnie nazywany przez św. Jana Pawła II biskupem uśmiechu, malarz Piotr Sławiński, prywatnie sąsiad Karola Wojtyły z czasów młodości, trójka cichociemnych o pseudonimach Radomyśl, Wójt oraz Zarzewie (Dzwonek)

    Radomyśl Wielki swój przydomek Wielki otrzymał w 1907 r. na sejmiku galicyjskim na wniosek ówczesnego burmistrza Eugeniusza Matuli z powodu nieporozumień związanych z korespondencją, która trafiała do Radomyśla nad Sanem.

    Od maja 2024 r. burmistrzem Radomyśla Wielkiego jest pani Agnieszka Machnik. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia