10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

1. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (druki nr 955 i 968).

Poseł Piotr Paweł Strach:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Są pewne rzeczy, które godzą Polaków. Wydawać by się mogło, że w tej Izbie chodzi tylko o to, aby się pokłócić. Tymczasem transformacja energetyczna, a konkretnie energetyka jądrowa, jest w zasadzie ponad podziałami. Tutaj wszyscy się zgadzamy. Czyli jednak Polacy potrafią się na coś zgodzić. Tak jak zgadzamy się na transformację polskich Sił Zbrojnych, zadłużamy się, ale modernizujemy i rozbudowujemy polską armię, tak zdecydujemy się także na kluczowe inwestycje infrastrukturalne. Jedną z nich jest właśnie elektrownia atomowa czy szereg reaktorów, które zamierzamy w Polsce budować. Teraz rozmawiamy o najbliższych trzech, ale wiemy, że to nie koniec, lecz początek drogi.

    Transformacja energetyczna to polska racja stanu - tu często padało takie stwierdzenie. Jako klub Polska 2050 w pełni się z tym zgadzamy. Dywersyfikacja źródeł energii to niezależność i suwerenność. Często mówimy, że chcemy oprzeć się na polskim wietrze, polskim słońcu oraz stabilizować rynek energetyczny energetyką jądrową, polską energetyką jądrową oraz źródłami związanymi z wodą, chociażby elektrowniami szczytowo-pompowymi. Warto wspomnieć, że po wojnie, jaką Rosja wywołała przeciwko Ukrainie, zmieniła się nasza optyka, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na źródła energii. Już w latach 90. jako Rzeczpospolita podjęliśmy decyzję, że odcinamy się od uzależnienia od Wschodu, że będziemy odchodzić od sprowadzania z Rosji i byłych republik sowieckich ropy, gazu czy węgla. To jest kolejny element naszej strategii ponad podziałami po 1989 r.

    Energetyka jądrowa w Polsce to będzie właśnie polska energetyka jądrowa dzięki przeznaczaniu pieniędzy budżetowych oraz dzięki spółce Polskie Elektrownie Jądrowe. Będzie ona polska, oczywiście we współpracy z partnerami na równych, partnerskich warunkach, czy to będą Amerykanie, czy Koreańczycy, czy może w przyszłości także inne kraje, inne spółki, ale to będą partnerskie warunki. Nie tak jak to było za czasów PRL-u, gdy narzucano nam pewne rozwiązania.

    Bezpieczeństwo - okazuje się, że elektrownie jądrowe są dużo bardziej bezpieczne, niż mogłoby się wydawać. Pokazała to wojna na Ukrainie. Tam elektrownie jądrowe są szczególnie chronione, nawet podczas wojny. Energetyka jądrowa jest cennym zasobem, którego nikt nie chce narażać na uszkodzenie. Dla nas równie ważne jak strategiczne bezpieczeństwo narodowe jest bezpieczeństwo gospodarcze, czyli zadbanie o konkurencyjność naszej gospodarki. My dobrze wiemy, że teraz potrzeba nam czystej energii dla polskich firm. Bez certyfikatów dotyczących niskiej emisji, niskiego śladu węglowego nasze przedsiębiorstwa nie mają realnej szansy na eksport, a wiemy, że na eksporcie buduje się siła naszej gospodarki.

    Rozwój nauki i innowacyjności. Szanowni państwo, to jest wielka szansa, aby nasze uczelnie, nasza młodzież, przyszłe pokolenia miały przyszłość także na uczelni, aby byli inżynierami, abyśmy rzeczywiście weszli na wyższy poziom technologiczny i innowacyjny, żeby nasza gospodarka rozwijała się w kierunku gospodarki opartej na nauce. W końcu coś, co jako politycy lubimy najbardziej - czyli poparcie społeczne. Energetyka atomowa na początku wymaga dużych inwestycji, ale długofalowo, długoterminowo jest tania.

    Ostatnia rzecz, moim zdaniem chyba najważniejsza, to przyszłość. Energetyka atomowa jest czystym źródłem energii, niskoemisyjnym. Oznacza to, że w zasadzie nie powoduje efektu cieplarnianego, czyli nie wpływa na antropogeniczne zmiany klimatu. To jest nasz dar dla przyszłych pokoleń: nie opieramy naszego miksu energetycznego na źródłach opartych na węglowodorach, źródłach wysokoemisyjnych, źródłach, które wytwarzają zwłaszcza duże ilości CO2.

    Polska 2050 popiera budowanie elektrowni atomowych w Polsce (Dzwonek) jako element miksu energetycznego. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia