10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

1. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (druki nr 955 i 968).

Poseł Artur Jarosław Łącki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Trzeba jasno powiedzieć, że zasługi na polu budowie elektrowni jądrowej w Polsce mają wszystkie rządy po kolei, zaczynając jeszcze od tych przed transformacją. Ale oczywiście trzeba powiedzieć, że PiS w tej konkurencji jest na pierwszym miejscu. 9 lat temu szedł do wyborów i wygrał te wybory. Jednym z haseł było to dotyczące budowy elektrowni jądrowej. Gdybyście wtedy, panie i panowie z PiS-u, zaczęli tą elektrowni jądrowo budować, bylibyśmy 9 lat do przodu, już teraz. Gdybyście wtedy, panie i panowie z PiS-u, zamiast budować Ostrołękę za ponad 2 mld zł i zaraz potem ją burzyć...

    (Głos z sali: Ty siebie w ogóle słyszysz?)

    ...budowali elektrownię atomową, to bylibyśmy 9 lat do przodu. Proszę więc się uderzyć w piersi, nie opowiadać tutaj bzdur, tylko powiedzieć o tym, że z waszej przyczyny dopiero zaczynamy ten projekt. Wy potrafiliście jedynie kończyć projekty już zaczęte na zasadzie nadania imienia i przecięcia wstęgi, jak to było w gazoporcie. Nic więcej.

    Panie Ministrze! Ja w sprawie tych małych SMR-ów i MMR-ów. Wiemy, w jakich czasach żyjemy (Dzwonek), wiemy, co się dzieje, więc nie wiem, czy sensowne jest budowanie dwóch czy trzech potężnych elektrowni atomowych, które trzeba będzie bronić patriotami i różnym innym sprzętem, czy nie lepiej jednak byłoby postawić na mikro- i małe reaktory, które by mogły zasilać miasta do 150 tys. mieszkańców czy potężne zakłady pracy. To jest i tańsze, i szybsze. Pytanie moje - chciałbym dostać odpowiedź na nie na piśmie - jest takie: Na jakim etapie jesteśmy, jeśli o to chodzi, czy w ogóle jesteśmy? Jeśli tak, na jakim etapie jesteśmy odnośnie do zakupu i budowy małych i średnich reaktorów jądrowych? Dziękuję.


Przebieg posiedzenia