10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

1. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (druki nr 955 i 968).

Poseł Małgorzata Golińska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przed 2015 r., a więc za pierwszych rządów Platformy Obywatelskiej, rzeczywiście, mówiąc delikatnie, niewiele zrobiono w temacie elektrowni jądrowej. Jedynie złożono kartę informacyjną przedsięwzięcia i wszczęto - ale nie zakończono go - postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej i postępowanie scopingowe.

    (Poseł Małgorzata Pępek: Co wyście zrobili? 8 lat.)

    Nie rozwinięto jakichkolwiek prac inżynieryjnych, strumieni biznesowych, modeli finansowych, prac nad inwestycjami towarzyszącymi.

    Kompletnie nic. Być może wcale nie chcieliście jej realizować, bo w dokumencie z 2010 r., co jest wyjątkowo skandaliczne, przedstawiciel waszego rządu pisał o wstępnym zainteresowaniu rosyjskimi planami budowy bałtyckiej elektrowni atomowej, deklarując rozważenie przez stronę polską podpisania długoterminowego porozumienia z Rosją o zakupie prądu z tej elektrowni.

    (Poseł Krzysztof Gadowski: 18 milionów za węgiel z Rosji...)

    Rząd Prawa i Sprawiedliwości nadrabiał wasze zaległości: zezwolenia, działania biznesowe, kwestie finansowe, inwestycje towarzyszące. Uzyskano postanowienie scopingowe od GDOŚ o zakresie raportu. Prowadzono prace niezbędne do sporządzenia raportu i w konsekwencji ten raport złożono. (Dzwonek) Zaktualizowano ˝Program polskiej energetyki jądrowej˝. Zawarto umowę ze Stanami Zjednoczonymi. Zatwierdzono model finansowy, biznesplan. Geodezyjnie wytyczono obszar realizacji przedsięwzięcia. Rozpoczęto prace w zakresie rozpoznania saperskiego, prace archeologiczne. Po złożeniu raportu przeprowadzono i zakończono sukcesem kompleksowe konsultacje transgraniczne z 14 krajami. Uzyskano ogólną opinię dotyczącą weryfikacji analiz bezpieczeństwa. Uzyskano decyzję zasadniczą, decyzję o wskazaniu lokalizacji, decyzję o ustaleniu lokalizacji. Wszczęto postępowanie o uzyskanie z PSE warunków przyłączenia. Złożono wniosek o zatwierdzenie projektu robót geologicznych. Zawarto porozumienie w celu wykonania prac umożliwiających przystąpienie do fazy geologiczno-inżynieryjnej. Przygotowano teren pod pierwszy etap badań geotechnicznych.

    (Głos z sali: Panie marszałku, 40 sekund.)

    Opracowano wstępny raport lokalizacyjny. Zawarto porozumienie o współpracy z Westinghouse, umowę, tzw. bridge contract, na wstępne prace koncepcyjne. Potwierdzono z Komisją Europejską strategię zakupową. Rozpoczęto dialog w ramach procedury notyfikacyjnej. Zawarto przez spółkę oraz konsorcjum umowę na projektowanie koncepcyjne. Przekazano obligacje do spółki. Mogłabym tak jeszcze dalej wymieniać, ale mam pytanie do pana ministra.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: A rząd? A PiS?)

    Jakie działania podjęto i zrealizowano w roku 2024? Proszę o odpowiedź na to pytanie na piśmie.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: A PiS nic.)


Przebieg posiedzenia