10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 981 i 1015).
Poseł Dariusz Wieczorek:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewicy wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, druk nr 981 i po debacie na posiedzeniu komisji druk nr 1015.
Rzeczywiście, jeżeli chodzi o ten projekt ustawy, mamy do czynienia, tak jak słychać również w wystąpieniach klubowych i w wystąpieniach poselskich, z takim naturalnym konfliktem: czy rozmawiamy o zdrowiu, szczególnie polskiej młodzieży, naszych dzieci, które uczęszczają do szkół, czy rozmawiamy o biznesie i rozmawiamy o wpływach podatkowych, o wzroście podatków, w tym przypadku podatku akcyzowego. Czy to jest jedyny cel rządu i koalicji 15 października, żeby te wpływy zwiększać? Otóż w naszej ocenie cel tej ustawy jest jasny i prosty: to jest chyba początek porządkowania kwestii dotyczących dostępności tego typu substancji w Polsce i uporządkowania kwestii podatkowych. Cel jest taki: to jest dbałość o zdrowie szczególnie polskiej młodzieży. I to przyświecało działaniom Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia, bo przecież wiemy, że w tym zakresie jest również pełna współpraca z Ministerstwem Zdrowia, które przygotowuje też inne ustawy dotyczące tych problemów.
To jest więc ustawa, która rzeczywiście ma na celu przede wszystkim zmniejszenie dostępności tego typu substancji dla dzieci i młodzieży szkolnej, bo te dane, które tutaj były przedstawiane, rzeczywiście są porażające. Bo dzisiaj zgodnie z tymi danymi ponad połowa uczniów do 18. roku życia już wypaliła przynajmniej jednego papierosa, 30% zaczyna właśnie palić e-papierosy. Łatwa dostępność i niska cena powodują, że... Wiadomo, jak to jest wśród młodzieży: trzeba się pochwalić, że ja też jestem, palę, bo jak wszyscy palą, to ja też będę palić. W związku z tym rzeczywiście dzisiaj również od tej strony trzeba uporządkować kwestię związaną z opodatkowaniem tych wyrobów podatkiem akcyzowym. W tym zakresie ustawa rzeczywiście to porządkuje, bo przecież urządzenia do waporyzacji też będą podlegały akcyzie, zestawy części do urządzeń do waporyzacji, saszetki nikotynowe, inne wyroby nikotynowe, ale również te wyroby, które nie zawierają nikotyny. Bo może się wydawać, że one nie uzależniają, ale one również - to jest naukowo dowiedzione - są szkodliwe. W związku z tym też trzeba na to zwrócić uwagę.
Oczywiście wiadomo, że w trakcie tej dyskusji widzieliśmy stanowiska branży, widzieliśmy, jak wielkie było zainteresowanie lobbystów - chyba 35 czy 34 zgłoszenia lobbingowe. To więc świadczy o tym, że rzeczywiście branża też próbowała wprowadzić do tego projektu takie zmiany, które by całkowicie wypaczyły intencję prozdrowotną, która przyświecała rządowi i przyświecała Ministerstwu Finansów i Ministerstwu Zdrowia.
W związku z tym klub Lewicy, biorąc pod uwagę właśnie kwestie związane z kwestiami zdrowotnymi, będzie popierał ten projekt ustawy, a wszystkim tym, którzy mówią, że to ma na celu tylko i wyłącznie kwestię związaną z obciążeniem podatkowym przedsiębiorców, zwracamy uwagę na dwie rzeczy. Wiele z tych towarów nie jest w ogóle produkowanych w Polsce, jest importowanych z Chin i z innych krajów. Druga rzecz to jest taka kwestia, że wzrost akcyzy spowoduje oczywiście wzrost ceny tychże produktów, co w ocenie ekspertów spowoduje, że jeżeli chodzi o podgrzewacze, to spadnie o ok. 50% sprzedaż podgrzewaczy i o 95% spadnie sprzedaż papierów jednorazowych. (Dzwonek)
(Poseł Krystyna Skowrońska: Papierosów.)
A to jest dobre dla zdrowia polskich dzieci i młodzieży. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia