10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 981 i 1015).
Poseł Bartłomiej Dorywalski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Celem procedowanych zmian jest ograniczenie dostępu do substytutów tradycyjnych wyrobów tytoniowych, takich jak papierosy elektroniczne, podgrzewacze do wyrobów nowatorskich oraz innych urządzeń do waporyzacji, zwłaszcza dla młodzieży. Nie ulega wątpliwości, że należy podejmować działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego, jednak warto zadać sobie pytanie, czy podnoszenie akcyzy na alternatywne wyroby tytoniowe rzeczywiście jest najskuteczniejszą metodą osiągnięcia tego celu.
W związku z tym pragnę zapytać, czy rząd przewiduje wprowadzenie mechanizmów wspierających redukcję szkód zdrowotnych wynikających z palenia, takich jak kampanie edukacyjne czy programy wsparcia dla osób uzależnionych, czy głównym narzędziem polityki zdrowotnej ma być jedynie podniesienie akcyzy. Jakie są szacunki dotyczące wpływu podwyżki akcyzy na rozwój czarnego rynku e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu oraz na potencjalny wzrost importu tych produktów spoza oficjalnego obiegu? Jakie środki rząd planuje podjąć, aby uniknąć sytuacji, w której wzrost opodatkowania zmusi (Dzwonek) konsumentów do sięgania po mniej bezpieczne alternatywy, takie jak papierosy z nielegalnych źródeł, lub do powrotu do tradycyjnego palenia? Panie ministrze, ile z tych środków zostanie przeznaczonych na onkologię świętokrzyską? Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia