10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

3. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druki nr 964 i 1007).

Poseł Henryk Kowalczyk:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu odnośnie do projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z druku nr 964 i sprawozdania komisji zawartego w druku nr 1007.

    Tak jak mój przedmówca wspominał, rzeczywiście deklarowaliśmy jako klub Prawo i Sprawiedliwość, że nie przyłożymy ręki do likwidacji Poczty Polskiej, dlatego też będziemy głosować przeciwko tej ustawie. I tu nie chodzi o to, że rozwiązania, które są wdrażane... Oczywiście w szczegółowych aspektach one realizują prawo Unii Europejskiej, natomiast jeśli przeanalizujemy tę ustawę, to szczególnie w ocenie skutków regulacji ta ustawa zawiera wiele elementów, podmioty, które ślą pisma do organów podatkowych - trudno oszacować wpływ na te podmioty - inne podmioty również, natomiast ani słowa nie ma o Poczcie Polskiej, gdzie wpływ tej ustawy jest absolutnie dominujący. Rozumiejąc to, że Poczta Polska jest w trudnej sytuacji i mówiąc o stratach w roku 2023 - straty za 2024 r. są jeszcze większe... Rzeczywiście jest tak, że tą ustawą tak naprawdę w tej chwili wbijamy gwóźdź do trumny Poczty Polskiej. W tej chwili, jeśli chodzi o rozmowy z pracownikami, ze związkami zawodowymi Poczty Polskiej, jest paniczny strach przed zwolnieniami. Mamy wiele tysięcy, różne deklaracje padają, 7-9 tys. zwolnień grupowych, jeśli chodzi o Pocztę Polską. My już przeżywaliśmy czasy, kiedy w latach 2008-2015 za poprzedniego rządu koalicyjnego Platformy Obywatelskiej były likwidowane placówki pocztowe, wiele takich placówek zostało zlikwidowanych. W czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości, przez te 8 lat, wiele placówek zostało przywróconych, bo placówka pocztowa jest też takim elementem istnienia państwa w terenie. Natomiast to rozwiązanie, które jest, a więc jak gdyby pozbawiające Pocztę Polską istotnej części dochodów, spowoduje, że zamiast ratować Pocztę Polską, to ją po prostu dobijamy. I to jest ten element. Niestety brakuje absolutnie odniesienia się do tej sytuacji w ocenie skutków regulacji.

    Pan minister, odpowiadając na pytania w czasie posiedzenia komisji, stwierdził, że Ministerstwo Finansów nie jest organem nadzorującym Pocztę Polską, tylko robi to kto inny - minister infrastruktury, stąd poniekąd umywał ręce, jeżeli chodzi o te problemy, które Poczta Polska będzie miała po wdrożeniu tej ustawy. Przypominam, że jest to projekt rządowy, a więc to nie jest projekt tylko i wyłącznie Ministerstwa Finansów, żeby można było umyć ręce od tego problemu. To powinien być projekt przygotowany przez rząd, a więc również powinien zawierać program osłonowy dla Poczty Polskiej. Dziwię się, że minister infrastruktury nic na ten temat nie mówi. Właściwie skazuje pracowników Poczty Polskiej na bezrobocie, a całą instytucję - na likwidację. Stąd rzeczywiście jest tak, że przy takim podejściu do problemu, kiedy rozwiązania z ustawy pozbawiają Pocztę Polską znaczącej części przychodów, a w ocenie skutków regulacji nie ma ani słowa o wpływie tej ustawy na Pocztę Polską, trudno, żebyśmy taką ustawę poparli. Dlatego też w sposób zdecydowany Prawo i Sprawiedliwość będzie głosować przeciwko tej ustawie, dopóki rząd nie wypracuje całego programu, również osłonowego, dla Poczty Polskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia