10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)
3. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druki nr 964 i 1007).
Poseł Bartłomiej Pejo:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! To wstyd, że instytucje unijne muszą wprowadzać prokonsumenckie, wolnościowe zmiany w Ordynacji podatkowej. To zmiany drobne, ale idące rzeczywiście w dobrą stronę. Konfederacja pozytywnie ocenia objęcie oprocentowaniem nadpłaty podatku w wyniku korzystnego dla podatnika orzeczenia TSUE lub TK za czas od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu. To oczywiście postawa przyjazna podatnikom, a to oni powinni być na uprzywilejowanym miejscu w postępowaniach podatkowych, administracyjnych względem państwa. Dzisiaj niestety wiele rozwiązań na korzyść obywateli to puste przepisy. Niech przykładem będzie tu zapis o rozstrzyganiu wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika, co, jak wskazuje wielu ekspertów, jest niestety zazwyczaj fikcją.
Kolejną pozytywną zmianą jest zachowanie terminu złożenia pisma przez nadanie tego pisma za pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego, a nie wyłącznie poprzez usługi Poczty Polskiej. Szanowni państwo, to trzeba powiedzieć jasno, Poczta Polska to relikt przeszłości, który zupełnie nie przystaje do współczesnych standardów i potrzeb klientów, czego przykładem jest zupełna nieporadność przy e-doręczeniach funkcjonujących od 1 stycznia, m.in. ujawnianie PESEL-i urzędników, którzy wysyłają te doręczenia. Rozpatrywanie niektórych doręczeń trwa już ponad miesiąc, a miało być przecież tak fajnie.
Rozwój technologii i biznesu w tej branży powinien być ostatecznym powodem do zrezygnowania z tej instytucji, do której my wszyscy dopłacamy miliardy złotych. System podatkowy wymaga gruntownej reformy, tak by był prosty, przejrzysty i przede wszystkim przyjazny dla wszystkich obywateli. Niestety klasa polityczna w Polsce nie ma kompetencji i woli do przeprowadzania takich reform. I dlatego 18 maja trzeba zagłosować na Sławomira Mentzena, który reformę Ordynacji podatkowej stawia jako pierwszy punkt, jako jeden z priorytetów swojej polityki. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia