10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

3. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druki nr 964 i 1007).

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman:

    Pani Marszałek! Szanowni Państwo! To może byśmy zaczęli od końca, bo pojawiło się PKP Cargo. To chyba jest jeszcze lepszy niż przykład Poczty Polskiej przykład firmy, która była dochodową, dobrze zarządzaną firmą, a z której zrobiliście bankruta.

    Co do pytania, co robiła poprzednia koalicja, jeśli chodzi o Pocztę Polską, to myślę, że pan poseł bardzo ładnie opowiedział, co się stało z paczkomatami, czyli tym biznesem, który potencjalnie jest bardzo dochodowy. Ten dochodowy biznes był wyprowadzony poza Pocztę Polską i zostawiano w Poczcie Polskiej te rzeczy, które w dłuższej perspektywie nie zapewnią pomyślności tej firmy.

    A jeśli państwo tak dbacie o Pocztę Polską, to, idąc tropem waszego rozumowania...

    (Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Zawsze dbaliśmy.)

    ...może trzeba by zabronić korzystania z SMS-ów i kazać ludziom wysyłać telegramy, oczywiście na Poczcie Polskiej, i paczki tylko na Poczcie Polskiej.

    Bardzo możliwe, że ta debata o Poczcie Polskiej jest bardzo potrzebna, ale...

    (Poseł Kacper Płażyński: Gdyby to były Siemensy, to pewnie pan minister by chciał...) (Dzwonek)

    Ale ja nie przerywam panu, więc bardzo proszę o takie samo zachowanie.

    Debata o Poczcie Polskiej jest bardzo ważna, ale to nie jest, proszę państwa, debata, w której powinien brać udział minister finansów, chociaż ma dwóch przedstawicieli. W tej debacie na moim miejscu powinien być przedstawiciel rządu, który zajmuje się Pocztą Polską. Wtedy udzieliłby państwu precyzyjnych informacji.

    Popełniają też państwo pewien błąd logiczny, konfrontując ustawę, o której dzisiaj mówimy, z listonoszem. Ta ustawa nijak nie wpływa na listonosza, bo mówimy tylko o nadawaniu, nie o odbieraniu. Tak jak urząd wysyłał, tak będzie wysyłał, chyba że jakaś instytucja zmieni sobie pośrednika pocztowego, ale to jest jej decyzja, a nie nasza. Pamiętajcie państwo też, że technologia idzie do przodu i jeśli chodzi o takie wyobrażenie poczty, która działa 400 lat, to w takiej formie ona dalej działać nie będzie. A więc te wszystkie pytania, które dotyczą Poczty Polskiej, bardzo poproszę przekierować do osoby odpowiedzialnej za Pocztę Polską. Ona państwu z pewnością udzieli odpowiedzi i też zarysuje tło historyczne, które może być ciekawe, szczególnie dla tych, którzy mają trochę krótszą pamięć.

    Co się tyczy Ordynacji podatkowej i pytań, co będzie dalej, ta ustawa, o której dzisiaj mówimy, bardzo skromna i malutka, wypełniająca wyroki Trybunału - notabene jest jeden, który przez kilka lat nie był wypełniany - to jest drobna rzecz. Na horyzoncie jest już duża nowelizacja ustawy - Ordynacja podatkowa. Będzie tam ta trudna rzecz, o której już z trybuny sejmowej w styczniu mówiłem, mianowicie przedawnienie. Będzie też kolejna rzecz, zobaczymy, jak się posłowie PiS do tego odniosą, mianowicie istotne, bardzo istotne ograniczenie obowiązków sprawozdawczych, tzw. MDR-ów, raportowania schematów podatkowych, które zostało wprowadzone kilka lat temu. Powodem czy też pretekstem była dyrektywa, ale ten zakres raportowania w polskich przepisach jest o wiele szerszy, dotyczy raportowania polskich schematów podatkowych, a dyrektywa wymagała zagranicznych. Zobaczymy wtedy, czy będą państwo chętni do dyskusji o istotnym ograniczeniu obowiązków sprawozdawczych, o istotnym odciążeniu biznesu. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia