10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (druki nr 953 i 987).

Poseł Elżbieta Burkiewicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Rozmawiamy w tej chwili o druku nr 953, który mówi nam o zmianach w funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Nowelizacja ta wprowadza zmiany w pewnych zasadach działania Funduszu Promocji Roślin Oleistych, które mają na celu rozszerzenie katalogu roślin oleistych o słonecznik. Chodzi również o doprecyzowanie podmiotów, od których są naliczane i pobierane wpłaty na ten fundusz. Ponadto rozszerzany jest katalog działań, które będą wspierane przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Proponowane poprawki dotyczące wprowadzenia słonecznika jako jednej z roślin oleistych objętych funduszem promocji tych roślin - obok rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi - odpowiadają na rosnące zainteresowanie uprawą słonecznika w Polsce ze względu na jego niskie koszty uprawy i potencjał zastąpienia rzepaku. Dzięki temu nowe przepisy umożliwią wsparcie szerszego wachlarza roślin, co ma pozytywny wpływ na rozwój rynku tych produktów. W nowelizacji przewiduje się rozszerzenie katalogu działań wspieranych przez fundusze promocji o edukację i inicjatywy badawczo-rozwojowe ukierunkowane na biokomponenty i biopaliwa ciekłe, które są coraz bardziej istotne dla rozwoju sektora paliw odnawialnych. Wzrost wykorzystywania roślin oleistych i zbóż w produkcji biokomponentów i biopaliw ma duże znaczenie w kontekście wzrostu produkcji oleju rzepakowego i bioetanolu, który staje się coraz bardziej popularny.

    Nowelizacja zwiększa efektywność systemu wpłat i wprowadza bardzo korzystne zmiany dla sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Projekt ustawy ma bardzo pozytywny wpływ na działalność firm szczególnie zajmujących się przetwórstwem roślin oleistych. Wprowadzenie nowych przepisów w sposób sprawiedliwy obciąży wszystkie podmioty biorące udział w rynku roślin oleistych obowiązkiem naliczania wpłat na fundusz promocji tychże roślin. Projekt wprowadza również zasady, które będą zgodne z prawem Unii Europejskiej. Środki na fundusze promocji nie są uznawane za środki publiczne, co oznacza, że projekt nie wpłynie na sektor finansów publicznych. Finansowanie działań odbywa się w ramach funduszy, które są utrzymywane przez sektor rolno-spożywczy, a państwo pełni jedynie funkcję administracyjną w zakresie obsługi funduszu.

    Podsumowując, klub Polska 2050 popiera zmiany ustawy zawarte w druku nr 953. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Robert Telus: A poprawkę popieracie czy nie?)

    Poprawkę również.


Przebieg posiedzenia