10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)
5. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (druki nr 933 i 957).
Poseł Sprawozdawca Piotr Głowski:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które odbyło się 22 stycznia 2025 r., przeprowadzono pierwsze czytanie opracowanego przez Ministerstwo Infrastruktury rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
Celem ustawy jest poprawa, uszczegółowienie i zwiększenie efektywności regulacji prawnych dotyczących prowadzenia badań, postępowania z zatopionymi materiałami niebezpiecznymi oraz nurkowania na wrakach. Odnoszę się bardziej szczegółowo do kwestii regulowanych przez projekt: w przypadku badań prowadzonych na polskich obszarach morskich projekt wskazuje jednoznacznie, jakie podmioty są traktowane jako podmioty obce i w związku z tym muszą uzyskać pozwolenie. Ponadto uzupełniono listę podmiotów, uzgadniających wydanie pozwolenia na badania podmiotom obcym o ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz szefa Agencji Wywiadu, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa państwa w zakresie działań prowadzonych na polskich obszarach morskich.
Z danych administracji morskiej wynika, że od 1 stycznia 2020 r. do 31 października 2024 r. właściwym terytorialnie dyrektorom urzędów morskich zgłoszono w sumie 225 informacji na temat prowadzenia badań przez podmioty polskie, w 58 z nich również zaangażowane były podmioty zagraniczne, gdyż numer IMO jednostek wskazuje na przynależność do bandery innej niż polska. Powyższe dane potwierdzają zasadność wprowadzenia zaproponowanych w niniejszym projekcie ustawy przepisów dotyczących pozwoleń na prowadzenie badań w polskich obszarach morskich.
Ze względu na ważny interes gospodarczy państwa projekt zawiera również przepisy skracające terminy na złożenie wniosku i wydanie uzgodnienia i tym samym wydanie pozwolenia na prowadzenie badań na potrzeby morskich farm wiatrowych. Cały proces miałby zająć w sumie 1 miesiąc zamiast obecnych 3 miesięcy. Ma to zapewnić terminową realizację projektów związanych z morskimi farmami wiatrowymi.
Ponadto projektowane przepisy zobowiązują dyrektorów urzędów morskich do prowadzenia wykazów badań prowadzonych na polskich obszarach morskich przez polskie podmioty. Natomiast w odniesieniu do zatopionych materiałów niebezpiecznych projekt wprowadza definicję tych materiałów, wprowadza obowiązek uzyskania pozwolenia właściwego dyrektora urzędu morskiego na neutralizację, a także zakłada ustanowienie rejestru zatopionych materiałów niebezpiecznych prowadzonego przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej. Określa również sposób wnioskowania o udostępnienie danych z tego rejestru. Projekt ustawy realizuje również kamień milowy Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Reasumując: wejście w życie projektu pozwoli na uporządkowanie procedur oraz zadań związanych z systemowym zarządzaniem zatopionymi materiałami niebezpiecznymi poprzez przypisanie ich konkretnym podmiotom administracji publicznej, tak aby każdy podmiot, przedsiębiorca czy zwykły obywatel wiedział, jakie wnioski, z jakimi danymi i do kogo należy składać w celu prowadzenia określonych działań. Pozwoli to podnieść poziom bezpieczeństwa państwa poprzez zwiększenie kontroli nad badaniami na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i uporządkować posiadaną wiedzę oraz sposób pozyskiwania dalszych danych na temat materiałów niebezpiecznych.
Komisja gospodarki morskiej po przeprowadzeniu pierwszego czytania wnosi, by wysoki Sejm uchwalić raczył załączony projekt ustawy bez poprawek. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia