10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

5. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (druki nr 933 i 957).

Poseł Agnieszka Buczyńska:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Projekt nowelizacji ustawy o obszarach morskich i administracji morskiej to odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie gospodarki, bezpieczeństwa kraju i ochrony środowiska. Ustawa ta porządkuje i zwiększa efektywność regulacji dotyczących trzech kluczowych obszarów: badań prowadzonych na polskich obszarach morskich, postępowania z zatopionymi materiałami niebezpiecznymi oraz nurkowania na wrakach. Obecne przepisy są rozproszone w różnych aktach prawnych, co zdecydowanie utrudnia ich stosowanie i koordynację działań. Nowelizacja ta ujednolica regulacje, precyzuje podział kompetencji i wprowadza spójne procedury dla resortów, dla instytucji naukowych czy podmiotów prywatnych. Szczególne znaczenie ma usprawnienie identyfikacji, badań i neutralizacji zatopionych materiałów niebezpiecznych, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla żeglugi, jak i dla ekosystemu morskiego.

    Nowe przepisy doprecyzowują procedury dotyczące badań zarówno naukowych, jak i hydrograficznych czy monitoringowych, określają obowiązki podmiotów krajowych i zagranicznych oraz rozszerzają listę instytucji odpowiadających za wydawanie zezwoleń, co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Obowiązek przekazywania danych z badań do administracji morskiej pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie obszarami morskimi i szybszą reakcję na potencjalne zagrożenie.

    Szczególnie istotne są regulacje dotyczące zatopionych materiałów niebezpiecznych. Obecnie jedynie 30% polskich obszarów morskich zostało dokładnie przebadanych pod tym kątem, co utrudnia ocenę realnego zagrożenia. Wprowadzenie obowiązku zgłaszania znalezionych materiałów niebezpiecznych umożliwi lepszą identyfikację i neutralizację tych zagrożeń. Nowelizacja obejmuje także zasady nurkowania na wrakach, wprowadzając regulacje zwiększające bezpieczeństwo nurków oraz ochronę zatopionych obiektów.

    Biorąc pod uwagę strategiczne inwestycje realizowane na Morzu Bałtyckim, uporządkowanie i ujednolicenie przepisów jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa tych inwestycji i ich zgodności z obowiązującym prawem. W związku z tym klub Polska 2050 - Trzecia Droga będzie głosował za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia