10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

5. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (druki nr 933 i 957).

Poseł Artur Szałabawka:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Zwracam się do pana, żebyśmy nie zrobili czegoś złego w tej ustawie, która z założenia ma pilnować bezpieczeństwa naszego kraju, dna morskiego. Weźmy pod uwagę, że usłyszałem tu bardzo niebezpieczne słowa o eksploracji wraków i dna morskiego. Chciałbym zaznaczyć, że w tej chwili środowisko nurkowe jest środowiskiem, które odkrywa nowe wraki. Większość z tych 130 wraków, które są na Bałtyku, to są wraki odkryte przez środowisko nurkowe, które niestety, jak słyszę, może być zagrożone tym, że przy każdym nurkowaniu na wraku będzie musiało zgłaszać do urzędu morskiego tę sprawę. To jest bardzo ważna rzecz. W imieniu środowiska nurkowego zadaję bardzo konkretne pytania, żeby nie doszło do czegoś takiego. Na tę chwilę mamy zakazane nurkowanie, jeśli chodzi o ˝Goyę˝, ˝Wilhelma Gustloffa˝ i ˝Steubena˝, ale to z zupełnie innych powodów. (Dzwonek) Chodzi o to, żebyśmy nie doprowadzili do takiej sytuacji, że swobodne nurkowanie środowiska nurków morskich będzie bardzo mocno ograniczone, co wpłynie niestety na jakość wykonywania różnych działań pod wodą, bardzo ważnych chyba dla całego kraju, bo każdy wrak odkryty na nowo to jest coś dobrego dla nas.

    Bardzo bym chciał, żeby pan minister tym tematem pod kątem nurkowania... Bo ja tu usłyszałem - przepraszam, już kończę - że któraś pani poseł, która nie zna tematu, mówi: dla bezpieczeństwa nurków. Już nurkowie o siebie zadbają. Naprawdę to są wyspecjalizowani ludzie. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia