10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

6. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 924 i 1010).

Poseł Barbara Oliwiecka:

    Dziękuję ślicznie.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Szanowna Izbo! Instrumentalizacja migracji to perfidna broń. Białoruś, Rosja, państwa, które na co dzień łamią prawa człowieka względem swoich obywateli, a wobec migrantów stosują przemoc i szantaż, na naszej granicy używają ludzi, żeby destabilizować sytuację w Polsce, w Europie, i cynicznie próbują konfrontować naszą demokrację, nasze wartości. To jest ogromne wyzwanie. Mamy do czynienia z nieobliczalnym wrogiem, dlatego musimy być gotowi na każdy scenariusz, również ten najbardziej ekstremalny, którego najbardziej nie chcemy. Musimy przewidywać i reagować, by zapewnić Polkom i Polakom, Europejczykom bezpieczeństwo, prowadząc działania w terenie, czyli np. uszczelniając, naprawiając tej kiepskiej jakości mur, który zastaliśmy, jak i wprowadzając zmiany w legislacji. Te działania są bardzo ważne, bo tylko kompleksowa, spójna i mądra polityka migracyjna, którą wprowadzamy, może zapewnić bezpieczeństwo, ale też (Dzwonek) zatrzymać używanie tego paliwa, którego skrajna prawica do tej pory używała. Wszyscy pamiętamy, jak Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja w swoich kampaniach wyborczych odczłowieczały cudzoziemców, siały strach i nienawiść po to, by zyskać kilka punktów w sondażach. A przypomnę, że w Polsce jest 2,5 mln cudzoziemców.

    Teraz możecie patrzeć i uczyć się, jak odpowiedzialnie dbać o bezpieczeństwo obywateli bez szczucia na innych. A my jako Polska 2050 zadbaliśmy o to, żeby w tej ustawie była kontrola Sejmu, parlamentu...

    Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Pani poseł, dziękuję.

    Poseł Barbara Oliwiecka:

    ...jak również zadbaliśmy o najbardziej wrażliwe grupy społeczne, składając odpowiednie poprawki. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia