10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)
6. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 924 i 1010).
Poseł Dorota Olko:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Zapowiedź zawieszania prawa do azylu spotkała się z krytyką środowisk prawniczych, w tym specjalistów od prawa migracyjnego, bo te zapisy, jak już padało na tej sali, są w sprzeczności z prawem międzynarodowym i krajowym. Wbrew intencjom deklarowanym w uzasadnieniu ustawy jej zapisy nie uderzą w Białoruś, która instrumentalizuje rzeczywiście migrację, ale w migrantów, czyli w ofiary takich rozgrywek. Na to twórcy ustawy najwyraźniej zamykają oczy.
Ale zastanawiam się, i tego dotyczy moje pytanie, czy wzięli oni pod uwagę koszty tego rozwiązania dla polskich obywateli, bo przecież osoby, którym odmówiono wszczęcia procedury przewidzianej dla uchodźców, będą dochodzić swoich praw choćby przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Odszkodowania to nie wszystko. Wykonywanie rozkazów niezgodnych z prawem, niezgodnych z etyką to też obciążenie dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, które może skutkować (Dzwonek) pogorszeniem zdrowia, zwolnieniami lekarskimi. O tej grupie, o skutkach, jakie na nią wywrze, też należy myśleć. Zwracam się więc z pytaniem, czy rząd zwrócił uwagę, pochylił się nad kwestią tego rodzaju kosztów. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia