10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)
15. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druki nr 982 i 1029).
Poseł Sprawozdawca Marta Golbik:
Bardzo dziękuję.
Pani Marszałek! No właśnie, gdzie się jest pan minister?
(Poseł Janusz Cieszyński: Minister jest, schował się. Panie ministrze Konieczny, zapraszamy.)
Jest pan minister.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Panie ministrze, prosimy tutaj do przodu, żeby było pana widać.
Poseł Sprawozdawca Marta Golbik:
Zapraszamy. Lepiej się mówi.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Będzie się też lepiej słuchać.
Proszę, pani poseł.
Poseł Sprawozdawca Marta Golbik:
Szanowni Państwo! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie w przedmiocie rozpatrywanego przez Komisję Zdrowia druku nr 982, czyli rządowego projektu ustawy zmieniającego ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Podczas wczorajszego posiedzenia, tj. 19 lutego br. Komisja Zdrowia stosunkiem 17 głosów za do 2 głosów przeciw, przy 2 głosach wstrzymujących się, przesądziła o wniosku do Wysokiego Sejmu o uchwalenie omawianego projektu ustawy.
Szanowni Państwo! Mówimy o implementacji prawa unijnego, która mogłaby być zrealizowana o wiele wcześniej, jednak poprzedni rząd tej implementacji nie wdrożył. Chodzi bowiem o normy europejskie z roku 2022, które przewidywały termin ich uchwalenia na gruncie krajowym pod koniec lipca 2023 r. Niemniej jednak nigdy nie jest za późno na prawdziwie dobre zmiany. W tym wypadku, w wypadku tej ustawy rządowej chodzi o prawo zwalczające atrakcyjność nowego źródła uzależnienia związanego z nałogiem palenia, czyli podgrzewanych wyrobów tytoniowych. Ta nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do prawa unijnego, eliminując m.in. ulgowe rozwiązania dla podgrzewanych wyrobów tytoniowych zawierających aromaty charakterystyczne. Nieprzestrzeganie regulacji będzie skutkowało dotkliwymi sankcjami.
Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! Mam nadzieję, że podobnie jak posłanki i posłowie - członkowie sejmowej Komisji Zdrowia, którzy, tak jak już wspomniałam, prawie jednogłośnie uznali, że należy przedstawioną ustawę przyjąć, tak i cały Sejm w swojej większości opowie się za tymi wspierającymi przede wszystkim ochronę zdrowia Polek i Polaków przepisami. Tutaj, gdy mówimy o tak fundamentalnej kwestii zdrowia, nie powinno być miejsca na kompromisy. Także jeszcze raz wobec powyższego w imieniu Komisji Zdrowia chciałabym prosić o to, aby Wysoka Izba przyjęła projekt ustawy. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia