10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

15. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druki nr 982 i 1029).

Poseł Jolanta Zięba-Gzik:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, druki nr 982 i 1029. Wprowadzenie proponowanych przepisów jest krokiem w stronę poprawy zdrowia publicznego i ochrony społeczeństwa przed szkodliwymi skutkami stosowania wyrobów tytoniowych, w szczególności podgrzewanych produktów tytoniowych zawierających aromaty charakterystyczne. Jednym z najważniejszych obowiązków państwa jest troska o zdrowie obywateli. Jak wskazują dane Komisji Europejskiej, sprzedaż podgrzewanych wyrobów tytoniowych wzrosła o 2009%, co pokazuje dynamiczny rozwój tego segmentu rynku. Produkty te są szczególnie atrakcyjne dla młodych ludzi, co zwiększa ryzyko uzależnienia i negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W związku z tym wprowadzenie zakazu stosowania aromatów charakterystycznych w podgrzewanych wyrobach tytoniowych to działanie konieczne i zgodne z polityką dotyczącą ograniczenia produktów tytoniowych.

    Z badań wynika, że aromaty charakterystyczne znacząco zwiększają atrakcyjność produktów tytoniowych, co przyczynia się do wzrostu ich konsumpcji zwłaszcza wśród młodszych grup wiekowych. W tym kontekście usunięcie tego czynnika jest niezbędnym krokiem w stronę redukcji liczby (Gwar na sali, dzwonek) palaczy i ochrony zdrowia publicznego.

    Nowelizacja ustawy to także obowiązek wynikający z konieczności implementacji przez państwa członkowskie dyrektywy Komisji Unii Europejskiej z dnia 29 czerwca 2022 r. zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Jest to również zgodne z celami unijnej strategii ˝Europejski plan walki z rakiem˝, która dąży do ograniczenia konsumpcji wyrobów tytoniowych, w tym podgrzewanych produktów. Walka z nowoczesnymi formami uzależnienia od nikotyny to kluczowy element długoterminowej polityki zdrowotnej mającej na celu zmniejszenie liczby zachorowań na choroby nowotworowe oraz inne schorzenia wywołane przez palenie tytoniu.

    Projekt ustawy przewiduje okres przejściowy wynoszący 9 miesięcy. Zmniejszenie dostępności podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem charakterystycznym z całą pewnością wpłynie na spadek ich sprzedaży, podobnie jak było w przypadku papierosów. Mamy nadzieję, że długofalowe korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z ograniczenia palenia będą duże. Ograniczenie liczby palaczy zmniejszy koszty leczenia chorób związanych z używaniem tytoniu, co w perspektywie lat poprawi jakość życia obywateli. Klub Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga wyraża pełne poparcie dla projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia