10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

16. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1009 i 1028).

Poseł Piotr Głowski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pragnę przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska - Platforma, Nowoczesna, Inicjatywa, Zieloni w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o planie strategicznym dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 oraz niektórych innych ustaw.

    Podkreślam: zmiany przepisów, czyli ten dokument funkcjonuje. Tak naprawdę mamy tu dwie kluczowe kwestie. Pierwsza to nowe formy wsparcia finansowego, to są płatności do materiału siewnego kategorii: elitarny lub kwalifikowane albo płatności za stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych. Te dwa elementy, te dwa nowe ekoschematy mają zachęcać do ograniczenia stosowania chemicznych środków ochrony roślin w trakcie ich uprawy. Myślę, że to jest ważne również dla nas jako klientów, konsumentów.

    Kolejną korzyścią, jaka jest zawarta w tym dokumencie, jest zmiana definicji trwałych użytków zielonych. Powinna być ważna dla tych, którzy sieją trawy w siewie czystym. Na gruncie ornym nie będą one przekwalifikowywane na trwałe użytki zielone z automatu. Również ten element, który tutaj się pojawił, związany z wdrożeniem warunkowości społecznej, mówi o kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie, w którym dokonuje tego Państwowa Inspekcja Pracy, i o tym, czy stosowane jest BHP w gospodarstwie. Pytaliśmy kilkukrotnie, tak żeby mieć 100% pewności, czy umowy-zlecenia, umowy o pracę czy własne dokumenty, które powinien posiadać rolnik, będą objęte tymi kontrolami. Odpowiedź była jednak jednoznaczna. Myślę, że warto sięgnąć do źródła: dokument mówiący o zatrudnieniu to jest umowa o pracę, a nie te inne umowy, o których mówiłem wcześniej. 7,5 tys. z prawie chyba 1200 tys. gospodarstw rolnych będzie więc ewentualnie podlegało takiej kontroli. 7,5 tys. z 1200 tys. gospodarstw, czyli te, w których są zatrudnieni na stałe pracownicy na umowę o pracę. Wydaje się więc, że burza, która przetoczyła się również w mediach, jest zupełnie nienawiązująca do tego dokumentu. Być może niektórzy posłowie źle przeczytali albo źle zrozumieli ten dokument. Naprawdę wystarczyło sięgnąć do zapisów naszej komisji. Nie byłoby tych wątpliwości.

    Kolejne, już dużo mniejszej wagi zmiany powodują, że mamy dosyć jasne stanowisko: nasz klub będzie głosował za przyjęciem projektu ustawy o nowym planie strategicznym dla wspólnej polityki rolnej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który jest zawarty w tym druku. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia