10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)
16. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1009 i 1028).
Poseł Katarzyna Sójka:
Dziękuję.
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Chciałabym zwrócić uwagę na działania rządu i ministerstwa rolnictwa zarządzanego dzisiaj przez PSL, które budzą poważne obawy wśród rolników. Narracja, by inspekcja pracy dzisiaj doszukiwała się nawet najmniejszych uchybień i odbierała rolnikom dopłaty, jest przejawem nadgorliwości, która zamiast wspierać wieś, może doprowadzić do jej osłabienia. Dodatkowo forsowanie kolejnych nieobowiązkowych ekoschematów bez realnej analizy skutków tego działania dla polskiego rolnictwa jest działaniem zupełnie oderwanym od rzeczywistości. I tu warto zadać sobie pytanie: Czy posłowie PSL naprawdę znają trud pracy rolnika, czy może zajmują się raczej dzierżawą czy teorią zamiast codzienną praktyką? Nie można pozwolić, by ideologia przesłaniała zdrowy rozsądek. Zielony ład, który w Unii Europejskiej przedstawiciele koalicji 13 grudnia (Dzwonek) jednogłośnie poparli w głosowaniach, nie jest właściwym kierunkiem dla polskiej wsi. Zamiast narzucać rolnikom kolejne obowiązki i kontrole, powinniśmy działać pragmatycznie i dbać o ich realne interesy. Apeluję więc...
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Poseł Katarzyna Sójka:
Pani marszałek, ostatnie zdanie.
Apeluję do państwa: uwierzcie i zrozumcie potrzebę rozsądnego, pragmatycznego podejścia na forum Unii Europejskiej. Rolnicy nie potrzebują ideologicznych eksperymentów, lecz stabilności i wsparcia, które pozwolą im rozwijać się i konkurować na europejskim rynku. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia