10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)
Oświadczenia.
Poseł Władysław Kurowski:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Oświadczenie moje wygłaszam z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. W zeszłym tygodniu, 14 lutego po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Warto w tym miejscu przytoczyć znamienną w swoim brzmieniu treść przysięgi żołnierzy Armii Krajowej. Cytuję: W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.
83 lata temu, 14 lutego 1942 r. naczelny wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. Zgodnie z rozkazem naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego to właśnie dowództwu Armii Krajowej przypadło niezwykle trudne zadanie scalenia na płaszczyźnie ponadpartyjnej wszystkich organizacji zbrojnych istniejących w kraju. (Dzwonek) Mimo wielu napotykanych trudności udało się zjednoczyć większość z rozproszonych wcześniej wojskowych sił konspiracyjnych. W konsekwencji Armia Krajowa w 1944 r. liczyła ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.
Historia Armii Krajowej jest jednym z fundamentów naszej tożsamości narodowej i symbolem polskiej niezłomności w walce o suwerenność. Pamiętajmy: cześć i chwała bohaterom! (Oklaski)
Przebieg posiedzenia