10. kadencja, 29. posiedzenie, 1. dzień (20-02-2025)

Oświadczenia.

Poseł Łukasz Ściebiorowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki wraz z posłami PiS odwiedza kopalnie i górników, uprawiając hipokryzję najwyższych lotów. Zapomniał, że za czasów słusznie minionych, w roku 2021, to rząd Prawa i Sprawiedliwości podpisywał umowę społeczną, czyli porozumienie dotyczące restrukturyzacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Celem umowy była poprawa sytuacji sektora węglowego w Polsce oraz stopniowe wygaszanie kopalń węgla kamiennego z zachowaniem odpowiedzialności społecznej. Tam też zawarto konkretne daty odchodzenia od węgla i wygaszania funkcjonowania kolejnych kopalń.

    Pomimo podpisania umowy proces restrukturyzacji i zamykania kopalń budził kontrowersje. Rząd i politycy PiS podkreślali jednak konieczność dostosowania sektora do nowych warunków, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Dziś wychodzą i próbują totalnie zmieniać narrację. PiS, jak widać, zawsze broni kopalń przed wyborami.

    Działania wobec górnictwa wymagają rozwagi, uwzględnienia czynnika zarówno ekonomicznego, ekologicznego, jak i bardzo ważnego, społecznego, uwzględniającego sytuację gmin górniczych. Wymagają też dialogu opartego na szczerości wobec górników i całej branży.

    Na koniec przytoczę dane. Raport przygotowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk potwierdza, że w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości, od grudnia 2015 r., postawiono w stan likwidacji 14 zakładów. Zapewne część z tych likwidacji była uzasadniona (Dzwonek), wynikała z kończących się pokładów węgla. Warto jednak zwrócić uwagę, że PiS próbuje przypisywać zamykanie kopalń wszystkim innym. Jak widać, sami to robili - w stopniu wcale nie mniejszym, a nawet większym. PiS sam przeprowadza atak na siebie, bo to za jego czasów zapadały te decyzje. Koniec końców to przed Prawem i Sprawiedliwością powinniśmy bronić górnictwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia