10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)

17. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druki nr 948 i 1021).

Poseł Joanna Frydrych:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Szanowna Pani Minister! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu w sprawie projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia.

    Projekt ten, zawarty w druku nr 948, stanowi realizację części kamienia milowego A51G w ramach reformy pn. ˝Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy˝ uwzględnionej w Krajowym Planie Odbudowy. Celem tej reformy jest kompleksowa modernizacja instytucji polskiego rynku pracy poprzez usprawnienie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz dostosowanie form aktywizacji zawodowej i podnoszenia kwalifikacji pracowników do dynamicznie zmieniających się realiów gospodarczych.

    Omawiany projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia wprowadza istotne zmiany w działaniu publicznych służb zatrudnienia, aby dostosować je do obecnych i przyszłych wyzwań rynku pracy. Technologie cyfrowe, automatyzacja procesów, zmieniające się modele pracy oraz starzenie się społeczeństwa sprawiają, że konieczne staje się wprowadzenie regulacji, które będą odnosić się do przyszłości rynku pracy, a nie do jego przeszłości. Publiczne służby zatrudnienia odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu szans na zatrudnienie osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz pomagają pracodawcom w znalezieniu odpowiednich pracowników. W odpowiedzi na apel strony społecznej oraz wielu organizacji została wprowadzona m.in. poprawka do art. 283, która umożliwia przyznanie dodatków motywacyjnych pracownikom wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy oraz osobom zatrudnionym w ochotniczych hufcach pracy. Wprowadzenie tej zmiany to wyraz uznania dla ich pracy. Pozwoli na docenienie i zmotywowanie nie tylko pracowników bezpośrednio zaangażowanych w świadczenie usług na rynku pracy, ale także tych, którzy pełnią inne, równie ważne funkcje wspierające działania tych jednostek. Bez ich wkładu niemożliwe byłoby sprawne funkcjonowanie urzędów pracy oraz hufców pracy. Wysokość dodatku motywacyjnego może wynosić do 1 tys. zł miesięcznie i być przyznawana na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Co najważniejsze, decyzję o przyznaniu dodatków będą podejmować odpowiednie jednostki: dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy lub powiatowego urzędu pracy, starosta lub marszałek województwa, a w przypadku ochotniczych hufców pracy - kierownik danej jednostki. Taka konstrukcja pozwala na elastyczne zarządzanie środkami i dostosowanie wsparcia do lokalnych potrzeb.

    Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia zawiera szereg istotnych rozwiązań. Przede wszystkim zmienione zostaną priorytety publicznych służb zatrudnienia, które będą bardziej nastawione na rynek pracy, potrzeby klientów i przedsiębiorców. Działania będą bardziej innowacyjne i dopasowane do potrzeb rynku, w tym m.in. do aktywizacji zawodowej osób biernych zawodowo, rolników chcących się przekwalifikować, wspierania ludzi młodych oraz seniorów, a także osób z niepełnosprawnościami. Lepsza pomoc zostanie skierowana do osób powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka oraz osób opiekujących się zależnymi członkami rodziny, takimi jak dzieci, osoby starsze czy chore. Wsparcie pracodawców obejmuje zmniejszenie biurokracji i obowiązków sprawozdawczych, co ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej. Unowocześnienie i zautomatyzowanie usług urzędów pracy również przyczyni się do poprawy ich działania. Warto również podkreślić, że projekt ustawy przewiduje zwiększenie dostępu do Krajowego Funduszu Szkoleniowego dla osób prowadzących firmy jednoosobowe oraz pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Dodatkowo uelastycznienie gospodarowania środkami Funduszu Pracy pozwoli na ich efektywniejsze wykorzystanie. Dzięki projektowanym zmianom publiczne służby zatrudnienia będą mogły w bardziej efektywny sposób zapewnić obsługę osobom poszukującym pracy i potrzebującym realnej pomocy.

    Projekt ustawy przewiduje także zmiany w zakresie digitalizacji usług. Systemy teleinformatyczne prowadzone przez ministra właściwego do spraw pracy zostaną rozszerzone o nowe funkcjonalności, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa przetwarzanych danych osobowych.

    Należy wspomnieć, że projekt ustawy obejmuje regulacje dotyczące nowego rodzaju zezwolenia na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej posiadacza niebieskiej karty Unii Europejskiej. Regulacje te wynikają z wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady mającej na celu ułatwienie zatrudnienia obywateli państw trzecich w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

    Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska pragnę wyrazić nasze pełne poparcie dla projektu ustawy i proponowanych zmian. Jesteśmy przekonani, że modernizacja instytucji rynku pracy, poprawa jakości obsługi bezrobotnych i pracodawców, a także zwiększenie wsparcia dla różnych grup społecznych to działania niezbędne dla wzmocnienia polskiej gospodarki. (Dzwonek) Zmiany te nie tylko przyczynią się do zwiększenia zatrudnienia, ale także pozwolą na lepsze dostosowanie polityki rynku pracy do współczesnych wyzwań. Zaproponowane rozwiązania będą skutecznym krokiem w stronę bardziej efektywnego, elastycznego i nowoczesnego rynku pracy w Polsce. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia