10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
17. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druki nr 948 i 1021).
Poseł Norbert Pietrykowski:
Szanowna Pani Marszałek! Państwo Ministrowie! Wysoki Sejmie! Rzeczywiście druk nr 948 wzbudza duże emocje, a dotyczy on kompleksowej modernizacji instytucji polskiego rynku pracy. Takich emocji nie widziałem na tej sali od dawna, ale to bardzo dobrze. Miałem przyjemność pracować nad tym projektem również jako wiceprzewodniczący Komisji Nadzwyczajnej, która została powołana do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. To odpowiednio wspomniany druk nr 948 oraz druk nr 949, do którego też będę miał okazję się dzisiaj odnieść. Na posiedzeniach komisji wspólnie ze stroną społeczną debatowaliśmy nad proponowanymi rozwiązaniami, co skutkowało tym, że do proponowanej regulacji wprowadzono kilkadziesiąt poprawek. To dlatego na spotkania Komisji Nadzwyczajnej przyjechało tak wielu gości, aby zabrać głos podczas posiedzeń tejże komisji, i z tych samych powodów tak wielu napłynęło do naszych biur poselskich. To jest rzeczywiście projekt wzbudzający wielkie emocje i niezwykle ważny dla rynku pracy.
Przypomnę, że projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia ma zastąpić funkcjonującą od 20 lat i nowelizowaną ok. 200 razy ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Projekt zakłada m.in. objęcie pomocą osób nieaktywnych zawodowo oraz rolników. Z pomocy doradcy zawodowego będą mogły skorzystać także osoby niezarejestrowane. Wprowadzone zostaną też nowe zasady wsparcia dla osób do 30. roku życia. Z kolei o tzw. bon na zasiedlenie będą mogły ubiegać się wszystkie osoby bezrobotne bez względu na wiek. Obecnie z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby bezrobotne do 30. roku życia. Wprowadzona zostanie pożyczka edukacyjna w wysokości do 400% przeciętnego wynagrodzenia. Przedsiębiorca, co jest niezwykle istotne, będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, która ukończyła 50. rok życia - nie będę tutaj mówił o dzietności, którą mamy katastrofalną - albo osoby, która ukończyła 60. rok życia w przypadku kobiety lub 65. w przypadku mężczyzny. Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Podniesiony zostanie do 1 tys. zł dodatek dla pracowników wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy oraz OHP.
Wyrażam nadzieję, że omawiana reforma zapisana w Krajowym Planie Odbudowy realnie wpłynie na objęcie pomocą osób nieaktywnych zawodowo i unowocześni formułę istnienia instytucji zajmujących się tą pomocą. Te skostniałe instytucje muszą nabrać nowej dynamiki działania. Dlatego w imieniu klubu poselskiego Polska 2050 - Trzecia Droga oświadczam, że będziemy głosować za omawianym projektem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia