10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
17. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druki nr 948 i 1021).
Poseł Adam Dziedzic:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, zawartego w druku nr 948.
Projekt ten przewiduje kompleksową modernizację instytucji rynku pracy, poprawia funkcjonowanie publicznych służb zatrudnienia i form aktywizacji zawodowej oraz zakłada podnoszenie umiejętności kadr gospodarki. Celem rządu jest bowiem zwiększenie poziomu zatrudnienia w Polsce, przede wszystkim jeśli chodzi o miejsca pracy wysokiej jakości. Dotyczy to także dostosowania kadr do potrzeb gospodarki, która przechodzi zmiany wynikające z postępu technologicznego oraz transformacji energetycznej czy też procesów demograficznych.
Najważniejsze rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy to: zmiana priorytetów działania publicznych służb zatrudnienia - mają być one nastawione na rynek, klienta i potrzeby przedsiębiorców; aktywizacja osób biernych zawodowo i rolników, którzy chcą się przekwalifikować - rolnicy, którzy posiadają powyżej 2 ha przeliczeniowych, a nie mają stałych dochodów, będą mogli ubiegać się o status osoby bezrobotnej; wspieranie kierunkowe określonych grup, m.in. osób młodych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, kobiet z dziećmi czy też osób zainteresowanych własnym biznesem. Pracodawcy otrzymają większe wsparcie - zmniejszy się biurokracja i obowiązki sprawozdawcze dla przedsiębiorców. Usługi urzędów pracy zostaną także unowocześnione i zautomatyzowane. Ułatwiony zostanie dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego osób, które prowadzą jednoosobowe firmy, oraz pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Uelastycznione zostanie także gospodarowanie środkami Funduszu Pracy.
W obliczu dynamicznych przemian technologicznych i demograficznych musimy zapewnić skuteczną i nowoczesną politykę rynku pracy, która będzie fundamentem stabilności gospodarczej oraz społecznej Rzeczypospolitej Polskiej. Projektowana ustawa stanowi istotny element reformy instytucji rynku pracy będącej częścią Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Przewidziane w niej zmiany mają na celu optymalizację funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia poprzez podniesienie ich efektywności oraz poprawę jakości świadczonych usług.
W obliczu starzejącego się społeczeństwa oraz kurczących się zasobów siły roboczej konieczne jest zwiększenie mobilności zawodowej oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. Działania te przełożą się na wzrost produktywności oraz konkurencyjności Polski w skali europejskiej. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, w tym szeroko zakrojonej digitalizacji procesów administracyjnych, pozwoli na usprawnienie procedur, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych oraz ułatwienie dostępu do usług zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób poszukujących zatrudnienia.
Kolejnym istotnym aspektem ustawy jest wzmocnienie współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia a sektorem prywatnym. Zintegrowana centralna baza ofert pracy ułatwi kojarzenie pracodawców z potencjalnymi pracownikami, co znacząco wpłynie na skuteczność rekrutacji oraz ograniczenie bezrobocia strukturalnego.
Nowe przepisy przewidują także wyłączenie świadczeń ˝Aktywny rodzic˝ z definicji dochodu, w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej. Takie rozwiązanie oznacza, że otrzymywanie świadczeń ˝Aktywny rodzic˝ nie będzie miało wpływu na prawo do uzależnionych od dochodu świadczeń z pomocy społecznej i innych świadczeń, form wsparcia, które opierają się na definicji dochodu z ustawy o pomocy społecznej.
Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga wyraża pełne poparcie dla przedmiotowego projektu ustawy. Apelujemy do wszystkich ugrupowań parlamentarnych o jego przyjęcie, mając na względzie dobro polskich pracowników i przedsiębiorców. Przedmiotowa ustawa stanowi odpowiedź na aktualne wyzwania rynku pracy i wprowadza rozwiązania, które realnie przyczynią się do wzrostu poziomu zatrudnienia oraz rozwoju gospodarczego naszego kraju. Dziękuję bardzo za uwagę.
Przebieg posiedzenia