10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
17. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druki nr 948 i 1021).
Poseł Katarzyna Ueberhan:
Szanowna Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewicy odnośnie do rządowego projektu ustawy zawartego w druku nr 948 wraz ze sprawozdaniem komisji. Rządowy projekt o rynku pracy i służbach zatrudnienia to projekt, który wraz z kolejnym projektem rządowym o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie stanowił reformę rynku pracy. Oba te projekty są ważnym kamieniem milowym w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Klub Lewicy pozytywnie ocenia przedstawiony przez rząd projekt ustawy. Projekt wymagał wielu poprawek, ale głównie legislacyjnych. W trakcie wielu godzin naszej wspólnej wytężonej pracy złożono kilkadziesiąt poprawek przy aktywnym współudziale strony społecznej, bardzo dużym zainteresowaniu ze strony zarówno pracodawców, jak i pracobiorców, ale też urzędów pracy, których te zmiany w sposób bezpośredni dotyczą, a zmiany są ważne i poważne, od dawna oczekiwane, bo to zmiany, które mają przygotować urzędy pracy do wyzwań, z jakimi rynek pracy oraz Polki i Polacy będą się zmagać w najbliższych latach. To nie projekt na dziś czy na jutro, ale na wiele kolejnych dobrych dla Polski lat, ale też projekt, który będzie odpowiadał na wyzwania współczesnego rynku, a te wyzwania to już nie tylko kwestia niskiej płacy, ale też kwestia konkurencyjności na rynku międzynarodowym, rynku gospodarczym. To nie jest kwestia niskiej płacy za pracę, ale kwestia pracy efektywnej, pracy innowacyjnej. I te wyzwania współczesnego rynku pracy wymagają wykwalifikowanych, dobrze przygotowanych pracowników, tak by Polska i polskie firmy mogły z sukcesami konkurować na światowych rynkach.
Projekt słusznie dostrzega, że Polska wciąż posiada znaczny potencjał nadal nieaktywnych zawodowo osób. I to nie jest tak, że są to osoby, które po prostu pracować nie chcą. Są to często osoby, które tę pracę podjąć chcą, podjąć mogłyby, ale po prostu potrzebują szczególnego wsparcia, czy to w podniesieniu kwalifikacji, czy zdobycia doświadczenia zawodowego, czy uwzględnienia ich szczególnej sytuacji rodzinnej, czy też po prostu opłacalności podjęcia określonej pracy w określonych warunkach, np. przy wykluczeniu komunikacyjnym, braku dogodnego dojazdu. W tych wszystkich sprawach, mniejszych i większych, pomóc może właśnie urząd pracy poprzez zindywidualizowany dobór usług oraz instrumentów. Ważne zmiany dotyczą większej elastyczności w stosowaniu form pomocy, które teraz będzie można łączyć ze sobą.
Cieszymy się, że projekt w większym niż do tej pory stopniu dostrzega konieczność aktywizowania emerytów. Nie chcemy oczywiście tej aktywizacji osiągać poprzez podnoszenie wieku emerytalnego, czego zdecydowanie też nie chce polskie społeczeństwo, ale właśnie za pomocą elementów wspierających, motywujących do pozostania na rynku pracy. Dla Lewicy, to niejednokrotnie podkreślaliśmy, ważni są nie tylko bezrobotni oraz ci pracujący Polacy wymagający dodatkowego wsparcia, ale też pracownicy publicznych służb zatrudnienia. Bez ich poświęcenia i kompetencji bylibyśmy skazani na bezduszne siły rynkowe.
Wiemy, jak bardzo ważny w tym wszystkim jest człowiek, jego empatia. Chodzi o człowieka po każdej stronie tego rynku. Dlatego w trakcie prac upomnieliśmy się również o poprawę sytuacji właśnie pracowników służb zatrudnienia. Wielokrotnie zgłaszali nam, że obecne zasady przyznawania (Dzwonek) dodatków motywacyjnych są krzywdzące dla tych, którzy wykonują inne role niż np. doradztwo zawodowe. Dlatego zaproponowaliśmy zmianę, którą komisja raczyła przyjąć. Chodzi o poprawkę, która uczyniła zasady przyznawania dodatków motywacyjnych bardziej sprawiedliwymi.
Kończąc, chcę powiedzieć, że klub Lewicy oczywiście nadal popiera niniejsze przedłożenie. Bardzo dziękuję za ten bardzo obszerny, ale bardzo potrzebny projekt ustawy. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia