10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
17. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druki nr 948 i 1021).
Poseł Lidia Czechak:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Kolejny raz pochylamy się nad projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projekt ustawy był przedmiotem uzgodnień, konsultacji i opiniowania, w ramach których zgłoszono aż 1300 uwag, dokonano wielu modyfikacji, w tym autopoprawek.
Do głównych założeń tego projektu można zaliczyć zmiany priorytetów publicznych służb zatrudnienia, w tym poprawę efektywności urzędów pracy, zwiększenie mobilności osób szukających pracy, skrócenie czasu poszukiwania pracy, wsparcie pracodawcy, zwiększenie dostępu do Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wszystkie te priorytety, aby mogły wejść w życie, muszą zostać wdrożone przez urzędy pracy. Dokument zawiera bardzo wiele istotnych zmian, które pracownicy wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy muszą wdrożyć.
Stąd moje pytanie: Czy można byłoby zastosować dłuższe vacatio legis, aby umożliwić publicznym służbom zatrudnienia przygotowanie się do wprowadzenia nowych regulacji? Urzędy pracy pytają również o wysokość kosztów, które będą musiały ponieść, tj. kosztów zmiany systemów komputerowych, informatycznych i przestawienia druków papierowych. Zwracam się z tym pytaniem, dlatego że apelował o to prezes Związku Powiatów Polskich. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia