10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
18. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 949 i 1022).
Poseł Norbert Pietrykowski:
Szanowna Pani Marszałek! Państwo Ministrowie! Wysoki Sejmie! Nowych, lepszych przepisów potrzebują zarówno pracodawcy i pracownicy, jak i służby oraz instytucje. Tak naprawdę nowych przepisów potrzebujemy wszyscy, bo wszystkich nas one dotyczą. Nie sposób tego zrobić bez kompleksowego opracowania zasad dostępu cudzoziemców do rynku pracy, a dzisiaj wiemy już, że bez cudzoziemców sobie nie poradzimy. Sadownictwo, rolnictwo, logistyka, gastronomia, hotelarstwo, budownictwo - reprezentanci tych i wielu innych branż opowiadali o tym podczas posiedzenia komisji. Drodzy państwo, miałem przyjemność rozmawiać z sadownikiem z województwa lubelskiego. Ten człowiek płakał, bo nie ma kto zrywać jabłek. Patrzę na posłów Konfederacji. Kto te jabłka ma zrywać? I powiem...
(Poseł Krzysztof Mulawa: Pracownicy.)
Tak, a skąd ich wziąć? Skąd wziąć tych pracowników?
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Powołajcie jeszcze jedną komisję.)
Proszę dać mi skończyć. (Gwar na sali, dzwonek)
Sadownik był w rozpaczliwej sytuacji.
(Poseł Krzysztof Mulawa: Dlaczego pan na mnie patrzy?)
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Panie pośle... (Dzwonek)
Poseł Norbert Pietrykowski:
Nie dość, że nie miał kto zbierać tych jabłek, to jeszcze ten sadownik płacił karę, bo nie dostarczał towaru na czas. Już nie powiem, jakiej sieci płacił tę karę.
(Poseł Krzysztof Mulawa: Ja chcę, żeby jabłka były zrywane, panie pośle.)
Dobrze, ja wiem, tylko czyimi rękoma? Pan pójdzie zbierać? Bardzo chętnie.
Czy wiecie państwo, ilu pracowników potrzebujemy na sezon do zbioru borówek czy do zbioru jabłek? 100 tys. ludzi do zbioru borówek, 500 tys. ludzi do zbioru jabłek. Jesteśmy potęgą, tylko nie mamy rąk do pracy.
(Głos z sali: Komisję śledczą powołajcie jeszcze jedną.)
Takie jest świadectwo tego, co robimy. Nasza gospodarka będzie potrzebować jeszcze więcej rąk do pracy, jeżeli mamy się rozwijać. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest bez wątpienia demografia. Wysoka Izbo, jesteśmy na trzecim miejscu od końca, jeżeli chodzi o demografię. Na pierwszym jest Malta, na drugim pogrążona w wojnie Ukraina, a na trzecim my.
Wskaźnik wynosi jeden do jednego z tendencją malejącą, niestety. Jeśli nie zmienimy tego negatywnego trendu, to jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, ogólna liczba mieszkańców zmniejszy się o 2 mln.
Tak niekorzystne prognozy zmuszają nas do poszukiwania zrównoważonych rozwiązań prawnych skutecznie godzących napływ imigrantów zarobkowych z bezpieczeństwem obywateli. Oznacza to, że musimy zarówno uregulować ten rynek, jak i skutecznie zapobiegać nadużywaniu rozwiązań w zakresie dostępu do rynku pracy, zabezpieczyć cudzoziemców przed wyzyskiem ze strony pracodawców. Konieczne jest więc wzmocnienie narzędzi, które kompleksowo zmodernizują polski rynek pracy i będą uwzględniać aktualną sytuację oraz prognozy.
Wyrażam nadzieję, że zreformowane przepisy uwzględniające poprawki komisji będą właśnie takim narzędziem. Dlatego jako klub Polska 2050 - Trzecia Droga rekomendujemy przyjęcie tej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia