10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
18. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 949 i 1022).
Poseł Jan Mosiński:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Na początek istotna informacja. To są uwagi i propozycje zmian do projektów dwóch ustaw. Chciałem tym samym zaprotestować przeciwko nieprawdziwym informacjom pani poseł Ueberhan, która zarzucała nam bierność podczas prac Komisji Nadzwyczajnej. To jest po prostu nieprawda.
Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! Pani Minister! Wizy i programy integracyjne. Miliony, setki milionów złotych na centra integracji cudzoziemców, na wsparcie finansowe. A co dla polskich pracowników i pracodawców? Co w zamian dla pracodawców? Dotkliwość kar prawno-administracyjnych w tym projekcie ustawy jest szczególna w przypadku rolników. Alarmują o tym zwłaszcza w kontekście rozdziału 9 art. 84, który dotyczy przepisów karnych. PSL milczy, co jest znamienne, tak jak przy podniesieniu wieku emerytalnego dla kobiet na wsi o 12 lat. A dla pracowników? Utrudnienia zamiast ułatwień. (Dzwonek) Mówię o polskich pracownikach.
Pakiet projektów, nad którym procedujemy, to nic innego jak pakiet projektów migracyjnych, który ma wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu strony niemieckiej. To zapotrzebowanie to płacenie przez Polaków za politykę multikulti, którą prowadzili Niemcy. 1 marca, jak mówi szefowa MSW Niemiec, rozpoczyna się przepychanie i nielegalny napływ do Polski.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Poseł Jan Mosiński:
To są fakty.
Dlatego, jak już powiedzieliśmy, będziemy przeciwko tej ustawie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia