10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
18. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 949 i 1022).
Poseł Bożena Lisowska:
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest oczekiwana przez rynek, ponieważ w ostatnich latach nie przygotowano wystarczających rozwiązań prawnych, aby temu tematowi sprostać. Negatywne zmiany demograficzne oraz starzejące się polskie społeczeństwo nakładają obowiązek na ustawodawcę przygotowania odpowiednich rozwiązań prawnych dotyczących rynku pracy i zatrudniania cudzoziemców.
Niestety nie wszystkie propozycje zawarte w tym projekcie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom polskich pracodawców i strony społecznej, o czym publicznie informują. Chodzi o art. 6 ust. 1 pkt 1, który nakłada obowiązek obligatoryjnego zawierania umów o pracę przez agencję pracy tymczasowej z cudzoziemcami. Pracodawcy oceniają, że takie rozwiązanie (Dzwonek) jest nadmierną ingerencją w zasady swobody zawierania umów oraz ogranicza elastyczność obu stron. Umowy cywilnoprawne mają swoje przeznaczenie w gospodarce i ze względu na specyfikę i rodzaj usług są potrzebne.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Poseł Bożena Lisowska:
Dlatego mam nadzieję, że tę obligatoryjność Senat zniesie.
Przebieg posiedzenia