10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
19. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druki nr 954 i 1027).
Poseł Michał Połuboczek (tekst niewygłoszony):
Stanowisko klubu Konfederacja w sprawie projektu ustawy zmieniającej ustawę o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, druki nr 954 i inne
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Projekt ustawy zakłada dalsze zaangażowanie państwa w finansowanie budownictwa socjalnego, co oznacza kolejne miliardy złotych przeznaczone na cele, które w rzeczywistości powinny być realizowane przez sektor prywatny, a nie przez rozrastający się aparat urzędniczy.
Nie mamy wątpliwości, że pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej jest istotna, ale sposób, w jaki państwo próbuje to robić, jest skrajnie nieefektywny. Każdy dodatkowy miliard złotych przekazany na ten cel oznacza kolejne wydatki administracyjne, nowe etaty urzędnicze i większą biurokrację. Środki te, zamiast faktycznie pomagać potrzebującym, zostaną w dużej mierze pochłonięte przez kosztowną machinę państwową, a efekty będą niewspółmierne do poniesionych kosztów.
Konfederacja stoi na stanowisku, że to sektor prywatny najlepiej radzi sobie z budownictwem mieszkaniowym. Aby mieszkania były dostępniejsze, państwo powinno przede wszystkim uprościć Prawo budowlane, ograniczyć biurokrację oraz znieść sztuczne ograniczenia urbanistyczne, które blokują inwestycje. Nie ma potrzeby, aby państwo zajmowało się budową mieszkań - wystarczy stworzyć korzystne warunki dla inwestorów, co doprowadzi do naturalnego zwiększenia dostępności mieszkań na rynku.
Z tych powodów Konfederacja nie poprze tego projektu ustawy. Uważamy, że środki publiczne można wykorzystać w sposób znacznie bardziej efektywny, a rozwiązania systemowe powinny opierać się na ułatwieniach dla sektora prywatnego, a nie na dalszym rozbudowywaniu mechanizmów państwowej interwencji.
Przebieg posiedzenia