10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)

20. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1008 i 1031).

Poseł Rafał Komarewicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Jako sprawozdawca powiedziałem takie słowa co do procedowania nad tą ustawą: Wszyscy zgadzamy się, że trzeba wprowadzić tę ustawę, która będzie miała wpływ na aukcje dodatkowe. Widzę, że dyskusja jest dość płomienna. Pan poseł Kowalski ma jakiś inny pomysł dotyczący rynku mocy. Oczywiście można go przemyśleć.

    Natomiast chciałem też przypomnieć, że ustawa o rynku mocy weszła chyba w 2017 r., czyli została przygotowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli mówi się o jakichś błędach w tej ustawie, to trzeba popatrzeć w lustro i powiedzieć sobie: Nie zrobiliśmy tak, żeby Polacy byli zabezpieczeni, jeżeli chodzi o energię elektryczną.

    Pamiętajmy też o tym, że pierwsza ustawa, która była procedowana kilka miesięcy temu, miała dość mocne ograniczenia dotyczące emisji CO2: do 550 kg CO2 na 1 MWh. Co się okazało? Okazało się, że niestety jest za mało takich jednostek wytwórczych w Polsce. A dlaczego jest za mało takich jednostek wytwórczych w Polsce? Dlatego, że od 2017 r., kiedy widzieliśmy, że jest rynek mocy, w tej kwestii zostało zrobione mało lub nie zostało zrobione nic.

    Tutaj padają pytania dotyczące gazu: Skąd wziąć gaz? Czy od Rosji wziąć gaz? Z jakich miejsc? Gaz można wziąć z Norwegii, ze Stanów Zjednoczonych, z Bliskiego Wschodu. Nie musimy używać rosyjskiego gazu w naszych w elektrowniach. Problem jest inny: tych elektrowni gazowych mamy jak na lekarstwo. To jest główny problem, bo gdybyśmy mieli te elektrownie, to dzisiejsza rozmowa byłaby bez sensu, ponieważ aukcja główna zostałaby rozstrzygnięta, bo mielibyśmy elektrownie gazowe, które spełniają założenia dotyczące 550 kg CO2 na 1 MWh. Tutaj jest ten problem. Dlatego uważam, że w tym momencie nie ma sensu się spierać. Trzeba przyjąć tę ustawę, trzeba powiedzieć: Okej, próbujmy rozmawiać na ten temat, próbujmy znaleźć inne mechanizmy, żeby zabezpieczyć Polaków, jeżeli chodzi o energię elektryczną.

    Chciałem też powiedzieć jedną rzecz. Jestem posłem z Małopolski. Zapraszam kolegów z PiS-u, żeby pojechali do Wolbromia, Miechowa, Myślenic, kiedy jest okres grzewczy, wyszli z samochodu, ewentualnie z pociągu, i poczuli, jaki tam jest zapach. Tam jest po prostu ciężko żyć, ponieważ spalamy węgiel. Musimy przejść z węgla na inne źródła energii. Oczywiście jestem zdania, że nie możemy od razu całkowicie przejść na OZE, ale źródła gazowe powinny być tym łącznikiem pomiędzy węglem a OZE.

    Szanowni Państwo! Klub Polska 2050 - Trzecia Droga będzie popierał tę ustawę. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia