10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
20. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1008 i 1031).
Poseł Dariusz Wieczorek:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewicy w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw.
Trzeba sobie jasno powiedzieć na tej sali, że to jest kolejny projekt ustawy, który mówiąc krótko, ma zniwelować zaniechania z poprzednich 8 lat - okresu rządów Zjednoczonej Prawicy. Prawda jest taka, że zapomniano, że trzeba inwestować w sieci elektroenergetyczne, że trzeba inwestować w nowe źródła energii, że trzeba przeprowadzać transformację energetyczną. W tamtych czasach wyraźnie postawiono na węgiel. Co do tego nie ma wątpliwości, że jest to źródło sterowalne. Rzeczywiście Polska właściwie jako jedyny kraj w Europie, był taki moment, miała 100% energii produkowanej z węgla, natomiast trzeba też iść z duchem czasu. Te wszystkie rozwiązania dotyczące ochrony środowiska i odejścia od węgla powinno się wprowadzać oczywiście z troską o pracowników, z troską o stronę społeczną, ale też z troską o tworzenie nowych miejsc pracy.
Przypomnę tylko, że przepaliliście 100 mld zł ze sprzedaży ETS-ów, bo to są świadectwa pochodzenia CO2 i emisji CO2. Z założenia miały to być środki przeznaczone w każdym kraju europejskim właśnie na transformację energetyczną. Trzeba było to tylko mądrze robić, to była kluczowa sprawa. Gdybyśmy wtedy, w tych latach, zainwestowali te 100 mld w sieci energetyczne, w sieci przesyłowe, mielibyśmy całkowicie inną sytuację, nie mielibyśmy dzisiaj najdroższego prądu w Europie. A wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że energia elektryczna, i to widać również w stanowisku polskiego rządu i rządów innych krajów, jest kluczowa, jeżeli chodzi o konkurencyjność gospodarki Europy w stosunku do innych gospodarek na świecie. Więc dzisiaj musimy absolutnie zadbać o to, żeby tę konkurencyjność wzmacniać i żeby rzeczywiście energia elektryczna w Polsce taniała. Bo prawda jest taka, i to z kolei była wasza polityka w tamtych czasach...
Pamiętam taki moment jeszcze w poprzedniej kadencji, kiedy w czasie posiedzenia komisji energii z koleżankami i kolegami zastanawialiśmy się, jakim cudem ceny energii w Polsce podskoczyły do 2 tys. zł za 1 MWh, skoro mimo wojny w Ukrainie węgiel jest polski, wiatr jest polski, słońce jest polskie, więc nie ma żadnego powodu, aby ceny tej energii tak mocno rosły. Co do tego nie ma wątpliwości. Mówiliśmy o tym, że znowu była to spekulacja koncernów energetycznych kosztem Polek i Polaków i kosztem polskich przedsiębiorców. Efekt tego jest taki - mam nadzieję, że tak nie będzie, chociaż przypomnę, że po raz pierwszy chyba od wielu, wielu lat Polskie Sieci Elektroenergetyczne miały okresy przywołania tej mocy rezerwowej ze względu na brak mocy w sieci, w związku z czym to świadczy o tym, co nas ewentualnie może czekać w przyszłości - że te braki energii elektrycznej i braki mocy mogą się pojawić już w 2026 r. Ta ustawa to są inwestycje na następne lata, ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że daje ona również możliwość dodatkowych inwestycji, szczególnie jeśli chodzi o moce produkowane z gazu i energię produkowaną z gazu. Więc warto tę ustawę w tym zakresie poprzeć, bo ona otwiera dodatkowe możliwości inwestycji.
Odnośnie do zastrzeżeń dotyczących gazu, tego, skąd go brać, to nie wyobrażam sobie, że będziemy znowu brali gaz z Rosji. Natomiast jako człowiek, który pochodzi z Zachodniopomorskiego, zwracam uwagę, że mamy gazoport, który rozbudowujemy, w związku z czym ten gaz możemy sprowadzać z różnych miejsc na świecie, więc tego bym się nie obawiał. Ten gaz należy potraktować jako element przejściowy.
Jeśli chodzi o budowę elektrowni i farm wiatrowych na morzu i elektrowni atomowej, to tutaj padło już wiele słów na ten temat dotyczących tego, że musimy budować w Polsce elektrownię atomową (Dzwonek) i musimy przyspieszyć ten proces.
Klub Lewicy będzie popierał ten projekt ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia