10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
21. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przede wszystkim po was poprawiamy. Poprawiamy to, co wy zepsuliście, to, czego nie zamówiliście. Gdzie jest offset na samoloty F-35? Podpisaliście umowę, nie ma offsetu. Te samoloty, jeżeli nie zrealizujemy tego, żeby były serwisowane w Polsce, będą musiały być serwisowane w Stanach Zjednoczonych. To są dodatkowe koszty. Nie było offsetu.
Jeżeli chodzi o FA-50, o stronę koreańską, to zamówiliście samoloty, które według was miały być szkoleniowo-bojowe. Ale gdzie jest amunicja? Zamówiliście te samoloty bez amunicji. Teraz wozimy się z tym i prosimy Amerykanów, Koreańczyków, żeby pozwolili nam kupić amunicję do tych samolotów. To była taka wasza dziecięca beztroska. Mógłbym podać szereg różnego rodzaju przykładów tej waszej beztroski, zamawiania na pokaz, podpisywania umów ramowych bez żadnego finansowania. Dopiero teraz rozmawiamy o finansowaniu różnego rodzaju kontraktów. Naprawdę uderzcie się w piersi i popatrzcie na to, co wyczyniali wasi ministrowie, czyli i pan Błaszczak, i pan Macierewicz. My, w przeciwieństwie do was, nie zrywaliśmy żadnych kontraktów. To, co dobre, kontynuujemy, to, co złe, poprawiamy. Nie mamy żadnego zamiaru w tej chwili rezygnować z tego, co było dobrze podpisane i dobrze realizowane. Mogę tutaj podać jeszcze szereg przykładów realizacji zadań, np. ze Stanami Zjednoczonymi.
(Poseł Krzysztof Ciecióra: Fabryka w Poznaniu.)
Już mówiłem o K2, panie pośle, trzeba było słuchać mojego poprzedniego wystąpienia, sprzed paru minut. Mówiłem, co w tej chwili dzieje się z K2.
(Poseł Krzysztof Ciecióra: Pytam o fabrykę.)
Natomiast jeżeli chodzi o Stany Zjednoczone, proszę bardzo, garść przykładów. 96 śmigłowców uderzeniowych Apache. Tylko że my tę umowę podpisaliśmy po podpisaniu offsetu. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
Ten offset wpłynie do zakładów pracy, czyli do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi, do Dęblina, gdzie będą remontowane silniki do tych śmigłowców.
(Poseł Krzysztof Ciecióra: A jaka kwota?)
A to są te same silniki - do apache’ów, do black hawków czy do leopardów. Zobaczmy, jakie nasz polski przemysł będzie teraz posiadał zdolności remontowe. To jest właśnie to gospodarskie podejście.
(Poseł Jakub Rutnicki: Można? Można.)
Nie sztuką jest kupić, jednorazowo zapłacić za dany produkt, za dany asortyment zbrojeniowy, bo to jest tylko 1/3 życia tego sprzętu. 2/3 to są serwisy i remonty. To powinno być robione w polskiej gospodarce, w polskim przemyśle zbrojeniowym, a nie gdzieś tam na Zachodzie. Wasz tok myślenia, wasze myśli były bardzo krótkowzroczne. Nie patrzyliście ogólnie na polską gospodarkę, tylko wpychaliście miliony, miliardy dolarów (Dzwonek) obcemu kapitałowi. My ten tok myślenia absolutnie zmieniamy. Przynajmniej 50% wydatków na zbrojenia - w polskich zakładach zbrojeniowych. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
(Poseł Jakub Rutnicki: Brawo, panie ministrze!)
(Poseł Krzysztof Ciecióra: Na żadne pytanie pan nie odpowiedział.)
Przebieg posiedzenia