10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
21. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Poseł Andrzej Tomasz Zapałowski:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Na początku chciałbym zaznaczyć, że Konfederacja jest zdecydowanie przeciwna wysyłaniu wojsk polskich na Ukrainę. Moje pytanie jest związane z tym, że po wyborach prezydenckich w niektórych ugrupowaniach może nastąpić zmiana podejścia do tej kwestii. W związku z tym chciałbym uzyskać pewne informacje.
Na początku chciałbym zaznaczyć, że według mojej opinii Polska nie ma obecnie zdolności, żeby wysłać istotne siły na misję na Ukrainę. Przypomnę tylko, że przez 20 lat wszystkich żołnierzy, których wysłaliśmy do Afganistanu, było zbiorczo 33 tys. Na to pracowały całe Siły Zbrojne. W Iraku było ok. 10 tys. żołnierzy. Musimy zwrócić uwagę na to, że w misję w Afganistanie, która trwała prawie 20 lat, zaangażowanych było prawie 50 państw. W swoim szczycie w 2011 r. było tam ok. 130 tys. żołnierzy. Proszę państwa: Kanada - średnio 2,8 tys. żołnierzy, Francja - 2,8 tys., Włochy - 2,3 tys., Holandia - 1,8 tys., Polska - 2 tys., Wielka Brytania - 8,3 tys., Stany Zjednoczone - 29 tys. My mówimy o misji na szerokości 1200 km gorącego frontu i prawie 2000 km dodatkowych, które trzeba zabezpieczyć. Europa dzisiaj, trzeba sobie jasno powiedzieć, nie ma takich możliwości logistycznych i operacyjnych, którymi jest w stanie rotować. (Dzwonek)
Panie Ministrze! Pytanie: Czy Polska ma na dzisiaj gotowe jakiekolwiek siły do wysłania na misje? Nie mówię o Ukrainie, bo temu jesteśmy przeciwni. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia