10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
21. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska:
Pani Marszałek! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Pani Poseł! Tak jak powiedziałam, pracujemy nad ustawą, która ma zabezpieczyć niepowstawanie tego typu miejsc w przyszłości. Jeden z mechanizmów - chcemy, żeby umożliwił nam przeciwdziałanie tego typu działalności przestępczej - to zabezpieczenie roszczeń. Chodzi o to, by producenci w jakiejś formie, pracujemy jeszcze nad szczegółowym mechanizmem, czy to w postaci gwarancji, ubezpieczenia kaucji, jakkolwiek zabezpieczali potencjalne roszczenia, wprowadzając odpady do obrotu. Musimy też poprawić monitoring przemieszczania się odpadów. Pracujemy nad bazą odpadów. Pani wie, że przeznaczyliśmy na ten cel, na rozbudowę bazy odpadów, trzydzieści parę milionów, bo ona naprawdę pracowała dobrze, rzetelnie informując o tym, w jaki sposób odpady się przemieszczają i zmieniają kształt. To jest bardzo złożony proces, ale dzisiaj są rozwiązania, które mogą to śledzić i doskonale monitorować, też w oparciu o sztuczną inteligencje. To jest pierwsza rzecz.
Druga rzecz. Pytali państwo o skalę. Dla przykładu szacunkowy koszt usunięcia odpadów z tych 23 lokalizacji to 463 mln zł, ale szacunkowa wartość rezerwy na ten rok to 313 mln. Ustawa pozwala przeznaczyć do 300 mln rocznie. Mamy to rozpisane na lata. Uruchamianie w ramach tej ścieżki... Bo mamy różne ścieżki, proszę pamiętać. Jeśli chodzi o uruchomienie środków z budżetu państwa, będę wnioskować do ministra finansów o dołożenie do tych 200 mln jeszcze 100 mln, na które pozwala ustawa, by te wszystkie lokalizacje, co do których mamy rozstrzygnięcie w ramach tego naboru, faktycznie posprzątać i przeznaczyć na to ok. 300 mln w tym roku. Zobaczymy, na ile budżet państwa na to pozwoli. Jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że uda się te środki wygospodarować.
Tak jak powiedziałam, pracujemy wielotorowo. Z jednej strony jest nabór zorganizowany w oparciu o art. 26a ustawy o odpadach, czyli wskazywanie tych zagrożeń, które stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi, a z drugiej strony jest tryb art. 47 ustawy o odpadach.
Niektóre gminy, np. Wołomin, próbują posprzątać swoje tereny w oparciu o ten przepis i również tu będziemy wspierać samorządy. Mamy środki z FEnIKS-a, które też w ramach środków europejskich będą wspierać tego typu działanie samorządów. I w końcu mamy też pieniądze z KPO na nadanie kierunku i rozpoczęcie procesu utylizacji (Dzwonek), a także sprzątania tych wielkoobszarowych terenów zdegradowanych, jakie mamy chociażby w Zgierzu czy Bydgoszczy. To są, tak jak powiedziałam, wielowarstwowe działania, które obejmują cały szereg różnych działań departamentu i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Corocznie będziemy robić istotne postępy w tym zakresie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia