10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)

21. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Barbara Bartuś:

    Bardzo dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W ostatnich tygodniach obserwujemy dramatyczną sytuację w Poczcie Polskiej, spółce Skarbu Państwa. Redukcja zatrudnienia i zamykanie placówek pocztowych oznaczają nie tylko pogorszenie dostępu do podstawowych usług dla obywateli, ale również ograniczenie funkcji, które Poczta Polska pełni jako instytucja o strategicznym znaczeniu, m.in. w zakresie obsługi korespondencji urzędowej, świadczenia usług finansowych, a przede wszystkim zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysu. Pamiętajmy, że za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna, a tu pojawiają się uzasadnione obawy, że rozpoczął się proces prowadzący do ostatecznej likwidacji Poczty Polskiej, co uderzyłoby w bezpieczeństwo i stabilność naszego państwa polskiego.

    To, co jest tragiczne, to całkowite ignorowanie głosu pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych. Odbywające się protesty oraz próby podjęcia dialogu przez związki zawodowe spotykają się z brakiem reakcji ze strony rządu i zarządu Poczty Polskiej. Procedowane są też zmiany legislacyjne, które sprzyjają liberalizacji rynku, osłabiając pozycję Poczty Polskiej na rzecz prywatnych operatorów.

    W związku z tym prosimy o udzielenie odpowiedzi na pytania. Dlaczego rząd, zamiast chronić Pocztę Polską, dopuszcza do jej degradacji i likwidacji miejsc pracy? Uderza to przecież w tysiące polskich rodzin. 9 tys. to tylko pracownicy, a ich rodziny? Dlaczego rząd i zarząd spółki ignorują głosy pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych? Czy planowane jest jakiekolwiek spotkanie w celu omówienia sytuacji i przedstawienia realnych rozwiązań? Jakie są rzeczywiste plany rządu dotyczące przyszłości Poczty Polskiej? Czy zamierzacie całkowicie uwolnić rynek pocztowy kosztem tej kluczowej instytucji? (Dzwonek)

    Oczekujemy jednoznacznej deklaracji i konkretnych działań, które zagwarantują dalsze funkcjonowanie Poczty Polskiej jako strategicznej instytucji publicznej o kluczowym znaczeniu dla obywateli i państwa. Oczekujemy również działań, które zapewniają bezpieczeństwo zatrudnienia jej pracownikom.


Przebieg posiedzenia