10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)

22. punkt porządku dziennego:

Informacja bieżąca.

Poseł Andrzej Szewiński:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Budząc się, otwieramy oczy na nową rzeczywistość, świat, w którym porządek i bezpieczeństwo, które tak długo uważaliśmy za fundament, stają się coraz bardziej kruche. Ostatnie wydarzenia: Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, spotkanie kluczowych przywódców Europy w Paryżu czy rozmowy Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych bez przedstawicieli Unii Europejskiej, bez Ukrainy, ukazują nam brutalną prawdę.

    Za naszą wschodnią granicą niewinni Ukraińcy, cywile giną z rąk bezwzględnych oprawców Putina. Wobec tej rzeczywistości Polska, my, Polacy, rząd, parlament zdajemy egzamin z odpowiedzialności i jedności ponad podziałami. Podejmujemy działania, które są wzorem dla innych, działania, które mają jedno fundamentalne zadanie - zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie.

    Panie Ministrze! Zwracam się do pana z pytaniem o aktualny stan realizacji strategicznego projektu rządu premiera Donalda Tuska, Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód. Czym jest Tarcza Wschód? Jak podkreślali premier Donald Tusk, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz i minister Tomczyk, jest to największa operacja wzmacniania granicy w Europie od zakończenia II wojny światowej. To odpowiedź na zagrożenia hybrydowe, takie jak operacja ˝Śluza˝, wykorzystywanie migrantów do destabilizacji Europy, ale także na konwencjonalne ryzyko agresji z kierunku wschodniego. Tarcza Wschód obejmie setki kilometrów naszej granicy z Rosją i Białorusią. Powstają umocnienia, zapory, przeszkody przeciwpancerne, sieć schronów, bunkrów i hubów logistycznych. Wykorzystamy naturalne bariery, rzeki, bagna i wąwozy.

    Nowoczesna obrona to jednak nie tylko fortyfikacje - to też najbardziej zaawansowana technologia, zintegrowane systemy ochrony technicznej, sztuczna inteligencja, kamery termowizyjne, rozpoznanie elektroniczne, SIGINT, przechwytywanie transmisji danych, ISR, systemy wykrywania, rozpoznania i śledzenia, maszty stacji bazowych niezbędnych do bezpiecznej łączności i przesyłania danych do centrów operacyjnych, systemy antydronowe, drony wykorzystywane m.in. do obrazowania i zwiększania świadomości sytuacyjnej, zintegrowane systemy analizy i przetwarzania danych big data, a także sensory i detektory perymetryczne, sejsmiczne i akustyczne.

    Przypomnę, że na ostatnim szczycie NATO Federacja Rosyjska została uznana za największe zagrożenie dla Sojuszu. Polska wschodnia granica to nie tylko nasza linia obrony - to też granica Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego pytam: Czy nasi sojusznicy partycypują w kosztach tej technologicznie zaawansowanej zapory? Czy fundusze unijne wesprą budowę obiektów cywilnych? Czy wojska inżynieryjne naszych partnerów wezmą udział w tym przełomowym projekcie? Czy Tarcza Wschód zostanie zintegrowana z bałtycką linią obrony realizowaną przez kraje 3B? Kiedy możemy oczekiwać jej pełnej gotowości?

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Bezpieczeństwo nie jest darem, jest wyborem, wyborem mądrych decyzji, odpowiedzialnych inwestycji i jedności w obliczu zagrożeń. Polska dokonuje tego wyboru. Europa, świat demokratyczny patrzy. Jeżeli nasze działania będą wsparte w szczególności przez Amerykę i naszych europejskich sojuszników, to będziemy silni razem, niepokonani w jedności. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia