10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)

6. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Najpierw chciałem się odnieść do poprawek złożonych przez Lewicę, przez panią poseł Ueberhan. Musimy sobie zdawać jasno sprawę. Szukaliśmy kompromisu, żeby absolutnie zabezpieczyć granicę, ale również wprowadzić tam grupy wrażliwe. Te grupy wrażliwe są. Po długiej dyskusji w ramach komisji również stwierdziliśmy jedną rzecz. Jeżeli byłaby jakakolwiek niewielka kwestia interpretacji, że dzieci mogą nie zostać przyjęte nawet w momencie tego zawieszenia, które, pamiętajmy, jest pewnym rozwiązaniem ekstraordynaryjnym... To nie jest tak, że po przyjęciu ustawy, po podpisaniu przez pana prezydenta natychmiast wchodzi. Dopiero muszą wystąpić specjalne okoliczności, kiedy ta ustawa wejdzie. Wtedy będziemy jednak pod gigantyczną presją migracyjną, z którą trzeba będzie sobie poradzić. I nie ma takiej sytuacji - tłumaczyłem to na posiedzeniu komisji - żeby strażnik graniczny, kiedy pojawia mu się matka z nowo narodzonym dzieckiem, jeżeli posługujemy się tym przykładem, odmówił przyjęcia. Ale jeżeli nawet taka dyskusja jest, jeżeli nawet takie pytania są zadawane, to zróbmy tak, żeby to absolutnie wykluczyć. Dlatego wykreśliliśmy - to poprawka, nad którą za chwilę będziemy głosować - 26 i 27. Nie zawieszamy tego. Zostawiamy tylko i wyłącznie 28, co oznacza, że może być złożony wniosek wspólny. A więc to jest ten element poszukiwania tego kompromisu i to zrobiliśmy. To zgłosiła Polska 2050, Koalicja Obywatelska poparła. To jest to wyjście naprzeciw. Tego, o czym pani poseł mówiła, już nie ma po tej poprawce, jeżeli ona zostanie przyjęta, a rząd rekomenduje, żeby została przyjęta. Ta kwestia zostanie w pewien sposób rozwiązana.

    Odnośnie do kwestii dotyczącej Niemiec i sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Szanowni państwo, pozwólcie mi odczytać bardzo krótko, mam jeszcze chwilę, oświadczenie. Jest to wspólne oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec po wizycie na granicy polsko-niemieckiej. Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec omówili aktualny stan zagrożeń oraz perspektywy pogłębionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa wobec zwiększonej skali nieregularnej migracji do UE - zaznaczam, tu jest słowo ˝nieregularnej˝ - w celu wypracowania wspólnych rozwiązań dotyczących zwalczania presji migracyjnej zarówno na granicy zewnętrznej, jak i wewnętrznej Unii Europejskiej, co ma przełożenie na dalsze właściwe funkcjonowanie strefy Schengen. Trudno się nie zgodzić. Podkreślenia wymaga bardzo dobra współpraca transgraniczna Polski federalnej z polską Strażą Graniczną, czego wynikiem są dalsze pogłębione wysiłki... dla formacji wyrażone podczas spotkania 19 maja br. (Gwar na sali)

    Marszałek:

    Policji federalnej.

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk:

    Polska Straż Graniczna i policja federalna porozumiały się w sprawie dalszego zacieśniania współpracy w celu ograniczenia wtórnej, nieregularnej migracji. Wtórnej, nieregularnej migracji - oznacza to granicę polsko-niemiecką. Poza wzmacnianiem wspólnych patroli i wspólnych kontroli w pociągach pragniemy przywołać tu przykładowo zwiększenie wymiany informacji odnośnie do procedur śledczych oraz wzmocnienia kadrowe we wspólnych biurach. W celu wykonywania zadań zawodowych stojąca na polsko-niemieckiej granicy policja federalna dodatkowo wzmocniła swoje patrole graniczne, biorąc pod uwagę silne i skuteczne środki oraz wysoki poziom współpracy i zaufania między naszymi służbami granicznymi. Nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na wspólnej polsko-niemieckiej granicy.

    (Głos z sali: Ale my dziękujemy.)

    Za chwilę do tego jeszcze wrócę.

    Powyższe pokazuje, że istotnym elementem jest silna ochrona granic zewnętrznych, szczególnie wobec instrumentalizacji migracji, której Polska przeciwstawia się z zaangażowaniem i energią, ponosząc przy tym nakłady zarówno ludzkie, jak i finansowe, działając w celu ochrony bezpieczeństwa UE. I teraz kluczowe zdanie. Jesteśmy przekonani, że kwestie nieregularnej migracji do i przez Europę można rozwiązać jedynie wspólnie na poziomie europejskim. Czyje to jest oświadczenie?

    (Głos z sali: Populizm.)

    To wspólne oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec, publiczne, na granicy polsko-niemieckiej. (Gwar na sali) Ta wizyta odbywała się 19 maja 2023 r., natomiast oświadczenie jest z 30 maja 2023 r. Jednym słowem, jesteśmy przekonani, że kwestie nieregularnej migracji do i przez Europę można rozwiązać jedynie wspólnie na poziomie europejskim. Oznacza to, że w tym oświadczeniu, gdybyśmy chcieli to interpretować, było poparcie paktu migracyjnego, bo pakt migracyjny dotyczy poziomu europejskiego. (Gwar na sali)

    (Poseł Michał Woś: Kłamiesz!)

    Tak więc tu mamy bardzo prostą sytuację. To jest oświadczenie ministra Kamińskiego i minister Faeser. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    (Głos z sali: Ale wstyd.)


Przebieg posiedzenia