10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
28. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 830).
Poseł Łukasz Schreiber:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy.
Zacznę może nietypowo. 180 ofiar, ponad 1500 rannych osób, prawie 100 tys. osób zatrzymanych, pijanych i odurzonych. To tylko liczby z jednego roku. To pokazuje skalę problemu. To pokazuje niesłychany problem, przed którym stoimy i który zarysowali wnioskodawcy.
Wysoka Izbo! Kiedy miałem zaszczyt być w rządzie, premier Mateusz Morawiecki w roku 2021 razem z ministrem infrastruktury, przed chwilą przemawiającym, rozpoczął taką pozytywną krucjatę na rzecz zmian. Chcę zwrócić uwagę, że wszyscy o tym mówią, że problemem nie są tylko pijani, bo często tak te dyskusje są zdeterminowane. Coraz większym problemem, coraz większą zmorą są także odurzeni, a pamiętajmy, że stopień wykrywalności tych osób jest dużo niższy. Te liczby osób złapanych, ponad 5 tys., są tak naprawdę dużo mniejsze niż zapewne jest w rzeczywistości, bo dopiero wtedy, kiedy takie osoby spowodują wypadek, mamy do czynienia z testami, ze sprawdzaniem tego stanu rzeczy. To jest olbrzymia plaga, z którą trzeba walczyć. Wszyscy w tej Izbie, tak jak to było podkreślone przez wnioskodawców, tę walkę chyba popieramy, bo są to nie tylko setki ofiar każdego roku, ale także tysiące rannych, nie tylko lekko rannych, ale często także okaleczonych na całe życie.
Wysoka Izbo! Chociaż wzrosła, wzrasta liczba wypadków, o czym mówił pan poseł Rafał Weber, zachodzi pytanie, czy te zmiany, które były, coś poprawiają, coś zmieniają. Fakt, że pomimo znacznie większej liczby kontroli przez policję, spada liczba wykrywanych osób pijanych, to jest jednak coś pozytywnego. To pokazuje, że to zaostrzenie przepisów, także oczywiście akcja społeczna, która za tym idzie, przynosi jednak pewne efekty. Niemniej przerażające jest, że 7% Polaków przyznaje się w badaniach opinii publicznej, że zdarza im się siadać za kółko pod wpływem alkoholu. I myślę, że się wszyscy zgodzimy, że to jest kierunek jak najbardziej dobry, że jest to skuteczne.
Oczywiście patrzę na ten projekt także jako przewodniczący, bo mam ten zaszczyt w tej kadencji, podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego. Widzę oczywiście też te zastrzeżenia, które są formułowane wokół projektu ustawy. Sama propozycja zabójstwa drogowego jest bardzo dobra. Pytanie, czy dokładnie taki zapis jest optymalny. Chodzi choćby o niezwrócenie uwagi na kardynalność naruszenia zasad. Zdaję sobie z tego wszystkiego sprawę, ale nie zgadzam się też z tezą, którą można przeczytać, że naprawienie w procesie legislacyjnym projektu jest niemożliwe. To jest teza z jednej z ekspertyz prawnych, które dostaliśmy jako posłowie, zamówionych przez Kancelarię Sejmu. Otóż absolutnie naprawienie czy szeroko idące zmiany są możliwe. I jak rozumiem, ze strony wnioskodawców także jest odnośnie do tego głęboka wola. Myślę, że absolutnie jesteśmy w stanie to zrobić. Absolutnie powinniśmy nad tym projektem procedować. Dlatego Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość w pełni popiera to, żeby kontynuować prace. Bo są takie projekty, i ten się do nich zalicza (Dzwonek), w przypadku których jest potrzebne także wstrząśnięcie opinią publiczną i w dalszym stopniu zwracanie uwagi na ten nieprawdopodobny problem społeczny, który kosztuje każdego roku życie setek Polaków, tysięcy Polaków, którzy cierpią w tych wypadkach, są ranni, często ciężko ranni. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli głosować nad wnioskiem o odrzucenie tego projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia