10. kadencja, 29. posiedzenie, 2. dzień (21-02-2025)
Oświadczenia.
Poseł Fryderyk Sylwester Kapinos (tekst niewygłoszony):
Oświadczenie w sprawie śp. dr. Stanisława Krawczyńskiego
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje dzisiejsze oświadczenie poselskie chciałbym poświęcić postaci śp. dr. Stanisława Krawczyńskiego.
Przyszedł on na świat w roku 1884 w Zawichoście w rodzinie Teofili (z domu Kwiatkowskiej) i Ludwika Krawczyńskich. Była to rodzina aktywnych działaczy polityczno-społecznych na rzecz odzyskania niepodległości i służby społeczeństwu. Członkowie najbliższej rodziny dr. Krawczyńskiego pełnili ważne funkcje co najmniej od połowy XIX w. W duchu głębokiego patriotyzmu wzrastał od najmłodszych lat.
Po zdaniu matury w 1904 r. naukę kontynuował, podejmując studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończył je w roku 1911 z tytułem doktora wszechnauk medycznych. Podjął specjalizację z zakresu ginekologii i położnictwa, którą ukończył w 1915 r. Rozpoczęcie jego pracy w zawodzie zbiegło się z wybuchem I wojny światowej, gdy zarządzał szpitalami dla legionistów w Zakopanem i Rabce. Następnie został skierowany do pracy w Sandomierzu, gdzie pełnił wiele funkcji jako lekarz. W tym czasie zaangażował się również w działalność patriotyczną związaną z walką o niepodległość naszej ojczyzny.
Warto w tym miejscu odnotować fakt powierzenia mu w dniu 3 listopada 1918 r. obowiązków komisarza ludowego powiatu sandomierskiego, a zatem pierwszego przedstawiciela rządu polskiego w regionie, co sprawiło, że to na nim spoczywała odpowiedzialność za budowanie od podstaw administracji wskrzeszonego państwa polskiego.
Był bardzo mocno zaangażowany w walkę o obronę ojczyzny przed bolszewikami w latach 1919-1921, czym wpisał się w grono bohaterów tych trudnych czasów. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia