10. kadencja, 30. posiedzenie, 3. dzień (07-03-2025)
23. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Poseł Anna Baluch:
Szanowna Pani Marszałek! Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! To są rzeczy niesamowite. Miejskie ośrodki pomocy społecznej sygnalizują zmniejszenie środków finansowych na realizację rządowego programu ˝Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością˝. Zwiększa się liczba osób wnioskujących. Szanowni państwo, miasto, z którego pochodzę, Kraśnik, w ubiegłym roku na ten cel otrzymało niespełna 2,5 mln zł. W roku bieżącym ponad 1 mln zł mniej. Takie rzeczy nie powinny się wydarzać. Ludzie czekają i oczekują takiego wsparcia. Na ten cel otrzymają usługi tylko i wyłącznie 53 osoby, pomimo że jest ok. 180 osób wnioskujących. Ta redukcja oznacza, że wiele osób zostanie pozbawionych niezbędnego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Przecież to prowadzi do wykluczenia społecznego i pogorszenia jakości życia.
Szanowni Państwo! Pytam, dlaczego ministerstwo zmniejsza środki finansowe przeznaczone na osoby najbardziej potrzebujące. Pytam, czy chcecie zlikwidować ten program. Czy przewidywany w tym roku jest pakiet finansowy, który może uzupełni te środki? Bo nie możemy ludzi pozostawić bez niczego. A co z pieniędzmi z KPO, które miały pomóc ludziom w różnych obszarach życia społecznego? Tak wszyscy chwaliliście się państwo, że są pieniądze z KPO, które będą szły na potrzeby ludzi, na potrzeby Polaków.
(Głos z sali: Szpital w Pasłęku - 20 mln.)
Czy oznacza to, że w budżecie również nie ma pieniędzy dla osób najbardziej potrzebujących opieki? (Dzwonek) Pytam, dlatego że do ubiegania się o bezpłatną asystencję osobistą uprawnione są osoby z szerokim zakresem, w wieku 18-65 lat, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Te osoby będą mogły otrzymywać od 30 do 240 godzin usług asystenta miesięcznie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia