10. kadencja, 30. posiedzenie, 3. dzień (07-03-2025)
23. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek:
Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Pośle! Wysoka Izbo! Przede wszystkim trzeba podać podstawowe dane dotyczące migracji, bo zarówno pan poseł, jak i jego ugrupowanie wprowadzają tutaj wiele informacji nieprawdziwych czy też, powiedzmy sobie jasno, szerzą dezinformację.
Jeżeli chodzi o migrację, zarówno legalną, jak i nielegalną, to od pierwszych dni przejęcia w 2023 r. odpowiedzialności za państwo podjęliśmy skuteczne działania, by przywrócić kontrolę zarówno nad legalną migracją, jak i nad nielegalną migracją.
Jeżeli chodzi o nielegalną migrację, to przypomnę, że wzmocniliśmy zapory, wybudowaliśmy nowe odcinki zapór optoelektronicznych i w tej chwili na całej długości granicy z Rosją i z Białorusią mamy system zapór fizycznych i optoelektronicznych. Zmieniliśmy sposób działania naszych żołnierzy i funkcjonariuszy. Granica jest o wiele bardziej bezpieczna. Zaledwie część tych osób, które próbują przekroczyć granicę, przedostaje się przez tę granicę.
Dla nas kwestia nielegalnej migracji nie jest tematem politycznym, nie jest politycznym złotem. Jest problemem w zakresie bezpieczeństwa państwa, który postanowiliśmy skutecznie opanować, i to nam się udaje. Oprócz działań związanych z powstrzymaniem nielegalnej migracji na granicy białorusko-polskiej, wygaszaniem tej ścieżki migracyjnej, podjęliśmy stanowcze działania w zakresie zmian prawa, czego przejawem była uchwalona ustawa o czasowym terytorialnym zawieszeniu prawa do azylu.
Jeżeli chodzi o migrację legalną, to przyznaję, że pod rządami Prawa i Sprawiedliwości mieliśmy do czynienia z setkami tysięcy osób, którym wydawano pozwolenie na pracę, na studiowanie w Polsce, i warto pamiętać, że wielokrotnie czy w dużej mierze kraj pochodzenia tych osób w przypadku legalnej migracji był taki sam jak w przypadku tej nielegalnej. Z wielkim trudem powstrzymywana była migracja nielegalna na granicy białorusko-polskiej, a jednocześnie lekką ręką wydawano mnóstwo zgód na to, żeby osoby z tych samych państw, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę, mogły przylecieć do Polski samolotem. W sposób istotny ograniczyliśmy ilość wydawanych pozwoleń w tym zakresie. Realizujemy strategię przywrócenia kontroli państwa nad migracją. I taka jest prawda, jeżeli chodzi o migrację.
Jednocześnie, proszę państwa, o czym informujemy bardzo często, prowadzimy stanowczą politykę sprawdzania, kontroli przestrzegania prawa pobytu w Polsce. Rocznie Straż Graniczna ujawniała kilkanaście tysięcy osób naruszających prawo pobytowe i wydawała w tym zakresie decyzje o powrocie tych osób, o wydaleniu, o deportacji. Ten proces będzie realizowany z większym natężeniem, z większą konsekwencją. Informowaliśmy już o tym, że Policja, poszukując osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, i Straż Graniczna, kontrolując legalność pobytu i przestrzeganie prawa pobytowego w Polsce - obie te formacje będą przeprowadzać na terenie każdego powiatu w Polsce masowe akcje w celu ujęcia osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. A jednocześnie Straż Graniczna, jak powiadam, sprawdza legalność pobytu. Będziemy wydalać wszystkie osoby, które naruszają porządek prawny w Polsce, popełniają przestępstwa, jak również naruszają porządek prawny poprzez naruszanie prawa pobytowego. Liczba tych wydaleń, wydanych decyzji o wydaleniu - skuteczność tego procesu - jest duża, a będzie zdecydowanie większa. W 2024 r. wydanych było ponad 11 tys. decyzji o deportacji, o wydaleniu z Polski. W tym roku, z uwagi na te masowe akcje kontroli i poszukiwania, tych decyzji będzie więcej. Straż Graniczna z pełną konsekwencją wykonywać będzie decyzje o wydaleniu.
Te decyzje o wydaleniu są możliwe dzięki temu, że mamy podpisane umowy, obowiązują umowy o readmisji. Na chwilę obecną możemy przekazywać cudzoziemców pochodzących z państw trzecich do 112 państw. Aktualnie w trakcie procedowania są umowy z Tadżykistanem, Uzbekistanem oraz Kirgistanem. W większości są to umowy wspólne w ramach Unii Europejskiej, ale najkrócej mówiąc, do 112 państw możemy przekazywać cudzoziemców w sytuacji, kiedy naruszają porządek prawny. Jak powiedziałem, prowadzimy i będziemy prowadzić konsekwentnie masowe akcje poszukiwania (Dzwonek) podejrzanych o popełnienie przestępstwa, jak również osób naruszających porządek prawny. Te osoby będą deportowane.
Przebieg posiedzenia