10. kadencja, 30. posiedzenie, 3. dzień (07-03-2025)
24. punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.
Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk:
Pani Marszałek! Pani Minister! Szanowni Państwo! Nie ulega wątpliwości - i tak sformułowaliśmy temat tej informacji bieżącej - że mamy do czynienia z postępującą drożyzną, a także rosnącym bezrobociem, mimo informacji Eurostatu, która ostatnio się pojawiła.
Zacznijmy w takim razie od tej drożyzny. Proszę państwa, nie ulega wątpliwości, że od kwietnia poprzedniego roku w związku z pierwszą decyzją rządu Donalda Tuska o powrocie do 5-procentowej stawki VAT mieliśmy do czynienia z pierwszym impulsem inflacyjnym. Kolejne impulsy to były kolejne decyzje ograniczające stosowanie tarczy energetycznych: od 1 lipca, przypomnę, poprzedniego roku, a następna decyzja dotyczyła okresu od 1 stycznia 2025 r. Rezultatem rzeczywiście jest swoista spirala inflacyjna - wynik podał GUS w styczniu - czyli inflacja sięgająca już 5,3%, przy czym składowe tej inflacji są niesłychanie interesujące: 5,5-procentowy wzrost cen żywności w ujęciu rok do roku i wynoszący aż 13,2% wzrost cen nośników energii. To w szczególności zastanawia. Oczywiście można powiedzieć, że ten średni wskaźnik być może na wielu nie robi jakiegoś specjalnego wrażenia, ale nie ulega wątpliwości, że dla gospodarstw domowych, które wydają większość swoich dochodów właśnie na żywność i utrzymanie mieszkań, ten wskaźnik inflacyjny jest zdecydowanie wyższy, a takich gospodarstw w Polsce jest bardzo dużo. Mam na myśli głównie gospodarstwa emeryckie, ale, proszę państwa, nie tylko. Postępująca drożyzna jest rzeczywiście coraz bardziej dokuczliwa dla wielu Polaków.
Proszę państwa, do mojego biura przychodzą ludzie, którzy przynoszą rachunki za prąd i gaz i porównują to rok do roku. Tam ten wzrost cen nie wynosi 13%, jak wynika z tej statystyki, tylko często 40-50%. I to jest rzeczywistość. Markowi Twainowi przypisuje się takie powiedzenie: kłamstwo, ordynarne kłamstwo i statystyki. Coś jest na rzeczy, że w rzeczywistości to się sprawdza.
Proszę państwa, i drugi wątek, ten związany z rynkiem pracy. Mamy trochę rozbieżności, tak jak powiedziałem. Według danych Eurostatu za styczeń bezrobocie spada, a według danych GUS-u wyraźnie rośnie - 5,3%. Co więcej, jest przyrost liczby bezrobotnych o 51 tys. i towarzyszące temu zjawisko, które już potwierdza nawet polski Główny Urząd Statystyczny, tj. wyraźny ubytek miejsc pracy. Styczeń do stycznia, styczeń tego roku do stycznia poprzedniego roku, w przedsiębiorstwach zatrudniających 10 pracowników i więcej ubytek miejsc pracy wyniósł 61 tys. Przypomnę tylko, że w trudnym roku COVID-owym ten ubytek wyniósł tylko 47 tys. A więc w poprzednim roku sytuacja była gorsza niż w roku 2020, roku COVID-owym. Przypomnijmy, że wtedy mieliśmy do czynienia zarówno z zamykaniem przedsiębiorstw, jak i z zamykaniem nas w domach i mieszkaniach, nas, konsumentów, co oczywiście uderzało w działalność gospodarczą.
Mamy również, proszę państwa, liczne zgłoszenia o zwolnieniach grupowych, które są realizowane. W tamtym roku te zgłoszenia dotyczyły 37 tys. pracowników - faktycznie zwolniono 27 - a ten rok zaczął się jeszcze gorzej. Tylko w styczniu zgłoszono 10 tys. zwolnień grupowych. Wszystko wskazuje na to, że one są realizowane, ponieważ sama Poczta Polska chce zwolnić prawie 9,5 tys. pracowników. Co więcej, proszę państwa, mamy zgłoszenia o zwolnieniach grupowych w takich sektorach jak np. handel, co wydawało się w Polsce niemożliwe. Handel cały czas poszukiwał pracowników, a teraz dochodzi do tego, że sieci handlowe zwalniają pracowników, co jest rzeczywiście co najmniej zastanawiające. Jednocześnie mamy dane GUS-u o wzroście gospodarczym.
Tak więc, proszę państwa, chciałbym zapytać przedstawicielkę rządu, jakie panaceum na te negatywne zjawiska ma rząd? Bo wczoraj niestety decyzją większości parlamentarnej trzy projekty ustaw Prawa i Sprawiedliwości obniżające podatki na żywność, energię elektryczną i gaz (Dzwonek) zostały odrzucone...
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela)
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk:
...a to było wyciągnięcie ręki do tego, żeby te problemy rozwiązywać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Poseł Joanna Borowiak: Brawo!)
Przebieg posiedzenia